SOUTH BETHLEHEM, PA

Northampton Co.
1890

   

FAMILY  NAMES  BEGINNING  WITH  THE  LETTERS  A - B - C
Abbott Marion A age 51--Helen 20, Augusta 13. Cherokee Abbott Isabella 80, Wyandotte and Lehigh Abbott Merritt E 54. Cherokee
Abraham Elevin 44--Anna 50, Jennie 10. Philadelphia road Abrahamson H, 5 and 10 Cent Store, 114 1/2 Third S B, Branch Store. 40 Broad B. Achey Mary 50. 521 Wyandotte
Ache Milton 27, laborer--Lillie 23, Emma 5. Second Acker Curtis 23--Senia 22, Ira M 4, Wallie 2, Katie 1 m. Fourth Acker Henry 29--Catherine 41. Philadelphia road
Acker George 22--Daisy 19. Alley bet 3d and 4th Acker William 34, engineer--Christina 28, Emma 12. Fourth Ackerman Phinnie 9. Wood
Ackerman William 59, laborer--Sarah D 52. Rennig alley Ackerman Charles E 25, laborer--Laura A 18. 417 Birch Ackerman John W 29, barber shop--Alice 30. 444 Wyandotte
Ackerman Thomas 35--Lorilla 33, Edward 13, George 11, Charles 9, Rebecca 7, Harry 5, Frank 3, Annie 1. Walnut Adams Susie 40--Joseph W 19, Henry A 16, Susie 10, Samuel 50. Cor Cherokee and 3d Adams John 27. 321 Third
Adams John 18. 406 Third Adams Stephen 45. 225 Third Addis Simon 38--Sarah T 26. Third
Adelman Joseph 26--Carrie 20. Wood Albright Morris 27--Hannah 48, J William 50. Front Albeas John 50--Elizabeth 54, John 16, Theresa 10, Katie 10. Philadelphia road
Alcom Frances L 27--Isabella 16. Seneca Aldinger Christian 36--Mary 38, Lizzie 15, Charles 14, Emil 10, Herman 8, William 6, Edward 4, Henry 1. Mechanic Alexander Elizabeth 50--Mary E 25, Bertha I 18, Ella L 15. Ontario
Algert William 62, mason--Sarah 63, Elias 30. E. Third Algard Oliver 25--Chapman 20. Mechanic Allam Ollia 18. Broadhead ave
Allam Alonzo G 23--Priscilla 24. 515 Cherokee Allam John S 42, Planing Mill--Emeline 43, Charles H 18. 202 to 216 W. Second, h 309 W Fourth. Allen John S 60--Rachel W 49, Sallie I 19, Morris 18, Samuel 13, Emily 11, Matilda 9, Alfred 6. 446 Elm
Allen John 46--Cecelia M 43, William H 24, Robert G 10. 319 Cherokee Alcott Harry E 21. 25 W. Fourth Almgren K Emil 26--Eda 30, Bertha E 4, Lillie H 2. Willow
Altman Ignatz 47--Mary 29, Rosa 1, Moses 6, Uthia 3, Fanny 1. Philadelphia road Althouse Lavinia 50. 323 W Fourth Amon John 36--Joseph 23. School alley
Anderson Talma 30--Jennie 6, Anthony 4, Harry 2. Apple alley Anderson William F 35, conductor--Emma J 32, Albert E 12, Florence V 10. 422 Wyandotte Anderson Annie 25. 16 W Fourth
Anderson August 35, laborer, 459 Apple alley Anderson Augusta 21. 18 W Fourth Anderson Andrese 32. 313 Third
Anderson Jennie R 48. 501 Sawnee Andrasue John 30--Annie 24. Pine Andrews Harrison 23, laborer--Malissa 21, Eva 2. 2 Mechanic
Andro Stephen 43--Mary 33. School al Andro Stephen 25. Third Angermann Johann 40. Third
Anstott Ignatz. 532 Third Apple Milton 32, laborer--Emma 34, Alice A 11, Mary C 8, William G 4, Mattie G 2. 441 New Apgar Isaac F 49--Ellen 49, Isia 23. 453 New
Appleby Harry 18. 420 Broad Applebach Titus K 46--Emma 48, Joseph A 16. 17 Church alley Applegate Giballa 43--Edgar 20, Frank 18, Robert 15, Lotta 11, Annie 9, Jennie 7, Charles 4, Sadie 1. 608 Pawnee
Apsatinyk Marcin 30. School alley Arbuck Anton 37. Second Ardo Thomas 40. School alley
Armas Milton A 23. 462 Vine Arney Sarah 41. 1 to 6 Wyandotte Arnheim John 70--Louisa 59, Anna 19. 450 Birch
Arnold John 34--Emma 33, Eugene 11, Alfred 9, Henry 5, Claude 3, Estella 9 m. Mechanic Arnold William 25--Hannah 24, Edwin H 3, Sarah 1. Philadelphia road Arnold William 49, laborer--Susanna 49. 635 Buttonwood
Ash Delbert 28. 2 Second Ashmead Robert 20. 422 Pawnee Ashmead William 18. 501 Pawnee
Assmies Frederick 34--Wilhelma 30, Ida 16, Minnie 14. 616 Pawnee Atkins George A 19. 314 W. Fourth Atkinson Thomas 35, laborer
Atrowski Joseph 29--Susie 37, Michael 5 m, Mary 5 m. Second Auchenbaul William 28. 501 Pawnee Audenhauer Audolph 48--Gertrude 31, Frank 18, Mary 15, Joseph 14, Annie 12, Lillie 9, Flora 6. Ontario
Audry William 28--Amelia 34. Fifth Audry William 27--Amelia 30. Fifth Auer Matthias 42--Maria 39, Maria 6, Catherine 4, August 2. Grand
Augustine Andro 23. School alley Azima John 26. Pine Bachman Aaron 40, laborer--Elizabeth 41, Minnie I 17, Samuel K 13, Warren F 6. 333 Birch
Bachman Harvey 30, carpenter--Amanda 30, William 7, Charles 6, Howard 4. 433 New Bachman Charles 68, laborer--Catherine 62. Broadhead ave Bachman Maggie C 30--Herbert K 12. 448 Wyandotte
Bachman Jeremiah 37, laborer--Sarah 31, Stella 10. 414 Broad Bachman Henry C 42--Jane B 40, Mabel 18, Goldie 11, Eva 9. _09 Wyandotte Bachman Milton L 45--Alice C 35, Lester R A 2, Lyde J 25, Lizzie 20, Stephen 2. School alley
Bachman Richard 29, laborer--Marietta 29, Caroline 8, Josephine 2. 508 Walnut Bachman Emma 31. 429 Wyandotte Bacs Stephen 32--John 27. 425 Fourth
Bacsa Stephen 28--Lizzie 23, Stephen 2. School alley Backus Lydia A 45--Lillian C 10. Packer ave Bachofer John F 28--Amelia S 27. 451 Vine
Badnar Stephen 28--Annie 23, Annie 2, Stephen 9 m, Stephen 27, John 17. 406 Third Bader Christopher 25--Martha 24, Charles 3 m. Fourth Bader Willim 38--Ellen M 30, Rena M 13, Mamie 9, Oliver W 3, Ervin 7 m, Mary R 52. Ontario
Bagany John 38--Annie 35, Joseph 8, Andrew 5, Stephen 2. School alley Bailley Ellen 72. 419 Third Bailley Edward 32--Mamie 26. Philadelphia road
Bailley William 53, milkman--Margaret 43, George 19, John H 17, Peter 14, Charles 12, Thomas 10, Francis 7. 419 Third Bairel Robert L 20. 319 Cherokee Baker William 28, laborer--Mary C 33, Wallace 9. 472 Walnut
Baker James 58, carpenter. 417 Vine Balsas Joseph 20. Second Balsai Stephen 33--Annie 21, Mary 7. School alley
Balsai John 29--Annie 29, John 7, Mary 2, Annie 3 m. Buttonwood Baltz Stephen 32. School alley Balyik Michael 38--Annie 30, Michael 6, Annie 1. School alley
Balliet John 57, bricklayer--Ann 52, John U 21. Itaska n Ontario Balliett Joseph 42--Amanda 41, Mary 14, Ellen 11, Oscar 8, Titus 4, Erastus 2. Alaska Balliett James D 32. 2 Fourth
Balliett Ida I 8. Walnut Balliard David M 23. 467 Vine Bankhead Alfred H 32--Amelia 33, Clara A 8, George H 7, Alfred H, Jr. 1. 21 Church alley
Banks Noble 17. 3 1/2 Fourth Banner Ephraim 56--Eliza 46. 4 Apple alley Barnes Daniel 45, laborer--Catherine 46. Philadelphia road
Bare Daniel 62--Adelphice 54. 303 Third Barndt Emma 28--Nellie 5. 436 Wyandotte Baron John 2. Second
Barber Samuel 26--Addie 27, Solomon 6, Eva 5, Susie 3, Agnes 3 m. Rennig alley Barton James 49, machinist--Anna S 48, James H 23, John A 20, Anna E 6. 432 Elm Barton William 26--Emma 23, Anna B 1 m. 319 Locust
Barton Frank 31, moulder--Carry 26, Sarah 6, Francis 3. 314 Third Basoskee Daniel 40--Betsy 42, Annie 12, Nathan 10. Philadelphia road Barilko Andres 36--Mary 32, Andrew 7, Stephen 3, Mary 1. Fourth
Bartholomew Aaron 31--Ellen J 31, Lizzie E 8, Howard F 6, Warren F 4. Roy P 1. Northampton ave Bartholomew Henry 57--Alavesta 53, Henry W 18, John D 16, Robert G 11. Pawnee Bartholomew Pierce 26--Manetta 22, Sadie 6, Oscar 2. Mechanic
Bartholomew John 15--Mary 17, Kate 13, Charles 9, Sarah 7. 803 Third Bartholomew Elmer 22, engineer--Erwin 16. 635 Buttonwood Bartholomew George 23, laborer--Minnie 18. Walnut
Bartlett Nathan 76--Sarah Ann 73, Annie O 25, Mary E 32. 437 Cherokee Bartlett Charles 21. 102 W Fourth Bareles Phoebe 74. 527 Broad
Baran Joseph 19. School alley Barthoff Benjamin 20. Philadelphia road Barbarg Ignatz 30--Thresa 26, Glassy 4, Stephen 1. 625 Buttonwood
Barrom John 21. School alley Barlieb Stewart 30--Ellen 23, Herbert 5, Estella 2. Fifth Barr Joseph 71
Barrias Juan 22. 25 W Fourth Barrell Hannah 42. Wyandotte Barrell Joseph 20. 102 W Fourth
Barrett Frank R 20. 311 W Fourth Bartram Gotlieb 38--Mary 45, Robert 13, George 9. Ontario Basa Peter 50. School alley
Batcan Frank 25--Harry 35. 313 Third Bauey Cecilia 59. Fourth Bauerschoper August 46--Mary 40, Eva 15, Frank 6, August 3, Julia 8 m. Eighth
Bauman Anton 47--Caroline 46, Frantz J 20, Oscar R 18, Mary 16, George 14, Amelia L 12, William H 7, Anna E 5, Mary M 2, Victoria E 2. Wood Baughn Alexander 34--Emma 24. Mechanic Bealer Herman 27--Anna 29, Emma 6, Anna 4. Walnut
Bealer Bernhard 43. 2 Second Beazell John S 42--Ella w 48, Edwin H 24. 504 Pawnee Beach James M 24--Elizabeth 20, William 2. 430 Elm
Beck Milton 27--Emma 28, Laura 5, Robert 2, William 30, Milton 6 m. 744 Second Beck Sylvester 28. 511 Cherokee Becker Stephen 59--Sarah 57, Amanda 35, Edwin 30, Howard 20, Sylvester 28. Ontario
Becker Edwin 32--Emma 25, Minnie E 7, Gertrude 4. Ontario Becker Adam 66, laborer--Annie 56, Francis 34, Joseph E 30, Albert 16. Philadelphia road Becker Peter J 54--Madelade 44, William 23, Philip 18. Philadelphia road
Becker Philip 22--Alavesta 21, Samuel 3, William J 7 m. Philadelphia road Becker Philip 67--Vaelmina 60, Robert 27, William 22. 214 Second Becker Howard 20--Emma 20. 511 Cherokee
Bidmar John 28. Pine Begnay Michael 24--Erzsy 21. School alley Beganni John 30--Bishar 24. School alley
Beganni Michael 30--John 45. School alley Beggs William 41--Rebecca 34, Pearl 10, James 8, Kenneth 6, Joseph 3, Florence 1. Laufer block Beggs Chester J 33--Mary A 23, Palmer F 6, Helen E 3. Renning alley
Beidelman Albert 39--Maggie 35, Harry 12. 7 Fourth Belcik John 24--Joseph 21, Andro 19. Buttonwood Bellfield Ereld 21. 16 W. fourth
Benz Edward 44, saloon--Catherine 43, Edward J 18, Charles 17, George 10, Cecelia 14, Kate 12, Wilhelmina 5. 442 Wyandotte Benick John 32. Fourth Bensik Victor 34--Annie 36, Mary 7, Joseph 2. Spruce
Benchmiller Herman 21. Wine alley Bendon Robert 20. Second Benka Elizabeth 64. Fourth
Bender Jacob 58, laborer--Mary C 52, Annie I 24, Thomas E 8. Graham Court Bender James 33--Helen 32, Harry 6 m. 309 New Bender Louis 23, bricklayer--Mary 18. 501 Walnut
Bender Henry 58--Samuel 15. Broad Bender Harry E 29--Emma A 24, Harry A 3. 416 Birch Benner Morris R 40, bricklayer--Catherine A 39, Morris R 18, Howard C 14, Annie 8, Mabel 7, Otto 4. 700 Pawnee
Benner Asher 45, laborer--Mary 38, Charles 15, Thomas 14, Harvey 11, Alice 9, Clarissa 6, Laura 4, Grover 2. Fourth Benner Levi E 42--Catherine E 35, Jennie A 16, Victor E 15, William A 9, Minnie E 4. 455 New Benner Peter W 35, mason--Mary E 29, Freddie E 8. 110 Main
Benner Thomas 52--Cora L 18. 219 Locust Benner Henry W 25, gasman--Elizabeth 19, Cora M. 217 Locust Benner Amelia 18. 13 1/2 Fourth
Benner Abraham 25, laborer--509 and 511 Broad Benner Reuben T 29, mason--Catsine 21. 402 Fourth Bennett John 30, cooper--Edward 22. 10 W Second
Bennigh Edward 44--Teresa 53, Edward 18, Robert 14, Charles 12, Gustive 11. 411 Fifth Bernet Susanna 81. Broad Bernet Jacob 60. School alley
Bernhard Joseph 42, laborer--Mary 43, Philip 16, Emma 14, Annie 12, Elizabeth 6, William 4. Ontario Berter Phillipa 70--Virginia 70, Krumwalt 20. Eighth Bergenstog Daniel 60, laborer. 2 Fourth
Berger Matthias 38, machinist--Mary 40, William F 11, Julia 8, James 5. 442 Walnut Berger William 49--Clara 50, Mary 16, William 20. 12 Second Berger Samuel 34. Hoch alley
Berger Lilly M 24. 446 Pawnee Berger Sophia 46. 312 New Berger Frank B 2. Ontario
Bersch Atline M 16. Broad Bescherer Abram 82--Annie 45, Elenora 35. 8 W Third Betz James 38, teamster--Maria 33, Abner 16, William 13. Chawnee
Betrowski Stephen 23--John 21, Annie 20. Second Beyl Harrio 33--Emma 27, Mary E 4, Helen M 1. 441 Elm Beyl John B 61--Mary A 55. 46 Fourth
Beyscher Cornelius 42--Lucinda 36, John W 13, Howard D 9, Helen L 1. 418 W Fourth Beyscher Samuel 41, carpenter--Ellen 32, Garty 7. 317 Cherokee Beyscher Catherine 68--Emma 31. 408 Wyandotte
Bickel Nathaniel 45, engineer--Amanda 42, Jennie M 21, John T 16, Luella M 14, Annie M 6. 529 Broad Bico Paul 25. Pine Bick Charles 23. 404 Fourth
Bidder Stephen 28. 225 Third Bill Jacob 63, laborer--Mary 65, Charles 25, Conrad 20, William 16. 413 Fourth Billy Michael 45. Second
Billing William 53--Caroline 50. Chestnut Billing Samuel J 27. 1 to 6 Wyandotte Billing Rebecca 19. 509 and 511 Broad
Billiard Milton 38--Sallie 24, Meva 10, Lotta 9, Kate 5, William 2. Hoch alley Billiard Thomas W 29, Ida C 28, Frederick 6, Robert F 4, Annie C 2. 26 W Third Billiard Allen 24, tinsmith--Ellen 21, Ida 9 m. 451 Elm
Billiard Amanda 25. 317 Cherokee Binkas John 10--Mike 22. School alley Bipko John 18. Second
Bird Frederick M 52--Frances J 32, Robert M 8, Francis W 4. 433 Broadhead ave Birk Lewis 26. 312 New Birch William J 27--Matilda 21. 20 W Fourth
Birch Lewis 44-Louisa 33, Henrietta 16, Joseph 14, Ida 11, Annie 8. 540 Broad Birkel Benidict 30--Louisa M 30, Emil R 4, Mary M 3, Anthony 1. 106 Fourth Birkel Joseph 33--Mary M 56, Louis 18. 413 Fifth
Birley Charles G 6. 420 Broad Bissinger John 24--Annie 24, Floyd 2, Annie 1 m. 16 Fourth Bissi Peter 35--John 26. 504 third
Bishop Edward K 18. 107 Fourth Bitters William 57, peddler--Anna M 61, Phebe A 33. 315 Locust Bitters Sallie I, Teacher, 315 Locust
Bittner Henry 35--Barbara 33, Emil 10, Willie P 7, Frederick C 1. Alaska Bittrick Louis 22. 108 Second Bitting Reuben 56, tinsmith--Mary 45, Oliver 18, Charles 5, Mary 16. 343 Broad
Bitting Liddie 52--Louisa 33, Clinton 22, tinsmith, William 16. 419 Birch Bitting Oscar 22, laborer--Lizzie 20, Helen 2. Walnut Bitting Albert 46--Mary A 54, Oliver 19. Walnut
Bitting Lizzie A 63. 10 Fourth Bivar Joseph 27. Third Bixbey George H 21. 509 and 511 Broad
Blawn John 45--Elizabeth 47, William 20, Ann Jane O 18, Elizabeth B 17, George O 14, Margaret F 11, Bella B 8, James B 6. 132 Second Blank Preston C 37, liquor dealer--Christrie 36. 325 New Blaine Annie E 18--Beatrice 1 m. Vine
Blaine Isaac 72--Erminah 63. 449 Birch Blaine Isaac Jr 25, laborer. Vine Bland Frank 65--Annie 60. 816 Buttonwood
Blackston William 25--Sarah 25, Joseph 2. 216 Locust Blaunt William W 22. 442 Cherokee Blacker William H 31, laborer--Clara E 27, Arthur G, Mabel A 2. 214 Locust
Bleich Christian 69--Sarah 60, George 20, Elizabeth 19, Lewis 7. Eighth Blouth Frederick 14. Wood Bloss Helen 18. Ontario
Bloom Wallace 30, laborer--Ellen 33, Maude 3. 526 Cherokee Blum Simon 25--Laura 20. Phila road Blunk Frederick 22--Herman 21, Elizabeth 16. Graham court
Boach Bartholomew 32--Mary 30, William 3, Mary 1. 917 Third Boatrile James E 23. 454 Vine Bobb Charles 36--Mary 36. 469 Birch
Bobel Frederick 22. 2 Second Bodson Henry 38--Annie 36, Lillie 14, Harry Jr 10. 306 New Bodder Peter 80--Isabella 35. 441 Vine
Boehm Henry 42, laborer. 2 Second Boggis John 26. 214 Locust Bohart Paul 25--John 24. School alley
Bohn William H 16. Ontario Bohna Andro 37. Second Bohler Frederick 25--Annie M 22. 410 Wyandotte
Boehler Timothy 59--M 47, Carrie A 23, Joseph H 20, Mary A 19, Charles W 16, Emma A 13, L F 8. 423 Cherokee Bohning Emma 11--William 9. Fourth Bohning Oscar 13, Graham Court
Bohning Charles 37, laborer--Salena 38, Frederick 13. Fourth Bohning Frederick 34, laborer--Annie 26, Henry A 8, Elizabeth 5. Ontario Bohacs George 37, Pine
Bohacs Annie 27, School alley Bohacs George 27. School alley Bolyik Joseph 25. Pine
Bolyint Andrew 28. Pine Boldt Matthias 45--Josephine 40, Caroline 18, Frantz 13, John 9, Joseph 3. Walnut Bolod George 28. School alley
Bombay Thomas T 39, laborer--Fannie C 35, Raymond E 12, Willie E 10. 415 Wyandotte Bomanni Michael 26. 504 Third Bond John H 41, carpenter--Mary E 35, Harry D 12. 419 Cherokee
Bonk John 27. School alley Bones Caroline 18. 114 Fourth Boone Richard 47, laborer--Mary 33, Florence 15, Richard Jr 9. 413 Broadhead ave
Boquel Francis 64--Bridet 50, Angust 25, Peter 16, Abel 14, Josephine 12. 526 Locust Boron Michael 18. Second Boro Johann 20. School alley
Borman Augustus 57, laborer--Elizabeth 47, Harry 7, John 15, Ervin 11, Johanna E 9. 737 Fourth Border Peter 32--Kate 39, Carrie 9, Jennie 6, Harry 3. 515 Pawnee Border Alice A 19. 462 Vine
Border Sarah 67. 412 Broadhead ave Border Mary 20. 1 W Third Border Ellen 22. 7 Fourth
Borozka Joseph 34--Annie 26, Mary 2. School alley Boracks Joseph 35. 526 Third Bormo John 24. School alley
Borsok Paul 42. School alley Borrass Frauz 30. Second Bosha Edward 35. 303 Locust
Botraka John 20. 526 Third Bouhoski Wagtsek 36--Mary 32, Franyia 14, Joseph 9, John 7, Kate 5, Rosia 3, Mary 1. School alley Boulet Adolph 28. W Fourth
Borrers H George 39--Amanda C 38, Elmira M 16, Laura 10, Robert 8, Rubie 5. Paunee Borrers Borrer Emil 29--Mary 29, Annie 7, Coroline 4, George 3, Edward 1. Ontario Bower Magie 28. W Fourth
Bower Edward 44. 418 Broad Bower Aaron H 49--Louisa 49. 7 Fourth street Boyle John 26--Alice 28, Mary 5, Bridget 3, Margaret 1, George 18. 735 Buttonwood
Boyle Charles 43--Ellen 45, Sarah 18, charles 16. Locust Boyle Annie 25. 24 Fourth Boyd Tthomas--Kate, John 10, George 7, James 4, Maggie 2, Richard, Margarette, Mary E. Second
Boyd Mary 19. W Third Boyle Charles 17. W Fourth Boyle Minie 30. Seneca
Boylan Andrew J 37, watchman--Mary 33, William 11, Bessie 9, Mary 3, Matthias 7 m. 206 Locust Boyer Charles G 33, painter--Mary E 31, Cora M 9, Warren E 7, Anna K 6, Elsie M 3. 404 Wyandotte Boyer Mary 40--Minnie 21, Julia 13, Albert 8, Rosa 4, Annie 2. Wood
Boyer Irene 19. Mechanic Boyer Alice 23--Warren 2. Mechanic Boyer George M 32--Mary 24, James W 4, Mamie 2. Willow
Boyer Frederick 36, laborer--Annie 36. Wood Boyer Jacob G 27, contractor--Alice J 23, Warren 3. 339 Broad Boyer John H 25, shoedealer--Mary Jane 23. 502 Wyandotte
Boyer Emma 30. 419 Wyandotte Boyer Annie 18. Walnut Brady Michael 30, boiler maker--Kate 28, Mary 3, Margaret 1. 405 Mechanic
Brady John J 38--Lizzie 32, Frank 5, John 2, Nellie 11. 308 Third Brady Martin 40, laborer--Kate 36. 201 Third Brady Michael 10 . School alley
Brady Mary 65. 208 Second Brady Elizabeth 37. 433 Broadhead ave Brady William F 23. 470 Vine
Brady Julie 13. 319 Third Brauer Charlie 34--Wilhemina 31, Ida 1, Augusta 9. Fourth Branson Samuel 21. 102 W Fourth
Brabins Michael 19. Third Brauner Rudolph J 40. 327 Broad Bradley Emma W 45--Hiram W 23, Robt C 13, Franklin H 12, Mary 20. Ontario
Bradley Annie 31. 317 Second Branganberger Englebert 22. 2 Second Bratch Matilda 60--George 27, Robert 22, Jennie 20. Philadelphia road
Breisch George 47--Annie E 37, George C 18, Martha 15, Ellen 13, Adam 12. 803 Third Breish Adam W 69. 9 W third Breish H William 41--Mary 40, Annie 17, Carrie M 13, William C 12. 9 W Third
Breyfogle Anderson L 21--Eliza 18. Third Brewer Simpson 57--Catharine 56, Mary 26, R 21, Laura 15. 532 Broad Brewer Mahlon 29, Ticket Agent--Frank 21, bricklayer, Walter 19. 538 Third
Brewer Ervin 32--Catherine 17, Elsie M 4, Stanley G 1 m. Cherokee Brewer Samuel 41, bricklayer--Mary 42. Cherokee Brennan William 61--Kate 25. Spruce
Brehm August 20. Third Brey Frederick 17. 1 to 6 Wyandotte Briody Patrick 53, foreman--Margaret 48, Lizzie 24, Margaret 30, Mary 16, John 14, Thomas 11. 218 Third
Briody Kate 19. Teacher. Box 186 Briody Peter 54, laborer--Mary 47, Bridget 22, Thomas 20, Nellie 18, Peter 16, Kate 14, Maggie 12. 730 Fourth Bright David 23--Annie 19. Meade
Brinker Adam 44--Lydia 45, Martha 23, Lillie 21. 204 Third Brinker Sallie 81. 327 Broad Brinker Robert F 17. Philadelphia road
Bricker Isaac 24, merchant--Rosy 21, Rebecca 4 m. 215 Broad Bucker M 18. Philadlephia road Britner Kate 40--Charles 27. Eighth
Brimick Michael 45. Third Brilka Andrew 30. Pine Brickwood John 30. 217 Birch
Brobst William 24, laborer--Elmira 24, George 1. 488 Walnut Brobst Henry 27, laborer--Mary L 24, Eva C 4, Minnie M 9m. Mechanic Brobst Joseph 62, laborer--Caroline 62, Jonas 24, Jacob 22. Mechanic
Brobst Tilghman 43, tobacconist--Mary E 40, Robert E 7. 32 Third Brodhead J Davis, District Attorney, 3 Anthracite Building, h Packer ave Brodhead Joseph D 31--Liale L 26, Ethel M 5. Packer ave
Brown Charles F 42, Lumber Dealer--Maria 41, Frederick W 17, August 15, Charles 13. 315 Broadhead ave Brown Frank 12. Philadelphia road Broom John P 36, laborer--Annie E 29, Bessie V 8, Raymond B 2. 414 New
Brown Matthias 34, laborer--Maria 28, Anna 11 m. Alaska Brown Frederick 44, saloon--Lena 42, Henry F 7. Broad Brown Patrick 46, laborer--John 17, Mary 15. 212 Locust
Brown William 40, laborer--Mary J 32, William 5. 901 Third Brown Charles F 41--Emma 41, Marion 12. 114 Fourth Brown Elnora 12. 23 Church alley
Brown Frank 12. Third Brown William 22, laborer--Graham Court Brown R B 18. Laufer Block
Brown Joseph 37. School alley Brown Florence 26. Sheet alley Brown Gordon S 21. 435 Wyandotte
Brown John 56. Wyandotte Browsky Andro 32--Mary 22, Andro 6, Mary 3. Second Brooks James 36, machinist--Ellen 26, Oliver J 3, Gertrude A 1. 415 Fourth
Brooker Frederick 28--Johanna 30, Ernst O 3, Charles A 11 m. Eighth Brooker Robert 34--Catherine 35, Anna 8, John 7. Eighth Broughal Ellen 50--Andrew 32, laborer, Mary 24, James 18, Daniel 15, Morris 4. 430 Fourth
Broughal Lawrence 35--Josephine 30, Dennis 4, Mamie 2, Andrew 2 m, Annie 49. 429 Fourth Broxinger Matthew 35--Mary 28, Eva J 4, Louisa P 2. Willow Brokenshan Thomas 28. Philadelphia road
Brooks Ellen 50. Philadelphia road Brono John 24. Second Broeler Lizzie 18. LVRR depot
Bruce Charles 2, Elizabeth J 3 m. 203 New Bruchy Mary 21. 213 Locust Brunner Bertha L 8. Wood
Brunich John 22. School alley Brugeter Conrad 21. 111 Third Buagl Michael 30. Itaska
Buck John A 25--Mary E 21, John A 2, George 5 m. 321 Second Buck Alfred M 64, gardener--Helena 66, Lucinda L 28, Chas A 24. University Park Back Jordan H 40, steel mill--Susie E 53. 462 Vine
Buckley Cornelius 26, laborer--Mary 25, Eugene 6, Catherine 2. Third Buckley Jacob B 23. 454 Vine Buchaupt John 42--Elizabeth 40, Charles F 7, William J 3. Walnut
Buchaupt Andrew 50--Mary 49, Henry 18. Philadelphia road Buchaupt Samuel 21. Philadelphia road Budna John 40. School alley
Budna Stephen 27. School alley Budna Joseph 30, School alley Budno John 25. Third
Budda John 35. School alley Budnor John 31--Mary 29, Annie 2, Stephen 9 m. School alley Buechrer James E 17. 12 W Fourth
Bulshi Stephen 28. vine Balno John 30, School alley Bullon John C 18. Birch
Bundosky Witcen 23--Joseph 21, John 26. 214 Locust Burd John 65--Ann 53, Annie 26, Thos 23, John 21, Cornelius 19, Terrence 16, Katie 10. 637 Third Burd Thomas 52--Mary 48, Terrence 16, Peter 6, Annie 4, Kate 2. 416 Pine
Burd Bridget 75--Peter 30, Catherine 32. 505 Fifth Burtak Andrew 28--Mary 24. 321 Third Burret Angimia 20--Winchenlica 22, Winchenza 15. 321 Third
Butas Stephen 30--Mary 25, John 2, Mary 10 m. School alley Burnett George F 21. 12 W Fourth Burrosky Myre 27. 434 Pine
Burk Michael 45, laborer--Ellen 45, Peter B 21, Mary A 19, John 18, Michael 15, Thomas 11. Broad Burg Peter 52, laborer--Kate 43, William 16, Alfred 14, Charles 13. 22 W 4th Burk Thomas 25, laborer--Mary 24, Thomas 1. 613 Buttonwood
Burk Mary Ann 28. 716 Buttonwood Burk Harriet 4. 22 W Fourth Burke John 35, laborer, Mary 30. 305 Fifth
Burkhart Peter 50. 333 Elm Burns Philip 45, laborer--Mary 40, Julia 18, Bridget 16, Thomas 14, Patrick 12, Philip 10, James 8, Mamie 5. 610 Fifth Burns Owen 46, laborer--Ellen 34, Margaret 17, Mary 15, Hugh 13, Corneluis 10, Nellie 5, William 3, Bridget 2 m. 410 Second
Burns Joseph 43--Catherine 43, Bridget 17, Mary 14, Catherine 13, Lizzie 11, Thomas 10. Meade Burns James 53, laborer--Bridget 49. 612 Fourth Burns Patrick 34, laborer--Bridget 28, Maggie 6, Thomas 4, Daniel 3, James 25. Linden
Burns Thomas 28, laborer. Fifth Bush Dr E E. 405 Wyandotte Buss Sarah A 50--William 32, Marcus 14, Elsi G 7, Selana 5, Lizzie 4. 447 New
Buss George W 30, laborer--Annie 28, Carrie 12, Bessie 10. 623 Pawnee Buss Milton M 40, druggist--Amanda R 32, Sarah 10. 1 W Third Buss Peter 27. Third
Buss Oscar 25. W Fourth Bushar Michael 6 m. Second Bushardt John 28. Third
Bushardt Andros 24. Third Butler William 38, laborer--Mary A 37, Annie E 15, Michael J 11, Mary 9, Thomas 3. 330 Fifth Butler Patrick 25. Linden
Butler William, L V Hotel opp L V Depot Butler Michael 7. 521 Pine Beetz Emma 21. 621 Pine
Beetz Annie 15, 336 W Fourth Butcher David 49--Catharine 49, John 26, Kate 23, David 13, Mary J 19. 414 Second Buttner Simon 36, Hotel--Bertha 28, Pearl 8, Rodger 5. Cor Second and Locust
Buttner Albert 29--Martha 24, Julia 31, Rosa 21, Maud 4, Dasie 3. Second Cacoley William H 7, 1 to 6 Wyandotte Caffrey Terance 40--Annie 37, Kate 7, Margaret 5, Malon 21. Third
Cahill Patrick 50, laborer--Mary 50, Nora 20, Thomas 17, Catherine 15, Julia 14, Abbie 11, Anna 9. 506 Second Cahill Thomas 30--Sarah 30, Patrick 2, Mary 9 m. Packer ave Caldwell Philip 45--Ellen 29, Bernard 8, Kate 7, Mary 5, Thomas 3, Nellie 1. 827 Buttonwood
Campell Franklin S 44--Emma C 41, Eva S 17, Abraham 15. 449 Vine Campell Jacob A 53, teacher--Mary 47, Rev Edgar 23, Milton 21, Robert 18. 444 New Campbell Clara S 25, teacher, box 18, h 444 New
Campbell Margaretta 40. Eighth Campbell Alice 20. Wyandotte Campbell Dennis F 39--Ella B 28, Benedict J 1, Dennis P 1. Hoch alley
Canavan Patrick 48, laborer--Mary 48, Kate 14, James 11, Matthew 45. 416 Third Canning Albert 35, laborer--Eva E 29, Robert W 13, Albert A 11, Austin J 3. Ontario Canyush Carper 30. Second
Carroll Parick 50, laborer--Mary 47, John 19, Mary 17, William 14, Catherine 19, Bridget 7, Patrick 6. 412 Mechanic Carroll Patsy 22--Lucy 13. 12 1/2 W third Carroll Daniel 45--Johanna 45. Second
Carr Margaret 42--James 21, Hubert 18, Francis 10, Sarah 8. 513 School al Carl John 60 Carl Edgar P 26. 336 W Fourth
Carl Ellen 60. 517 Third Carlos Joseph 29. School alley Carlos John 24. Second
Carlos Peter 20. Second Carter John 45. 421 Pawnee Cartek Anton 45--Rose 38, Clara 17. Second
Carasne Stephen 40. School alley Carmody Nora 26. 607 Buttonwood Caroline Sister 28. 427 Walnut
Cardinies Adolph 21. 317 Cherokee Carrington John 29. 514 Fifth Carrans Frank 27. Second
Casey Patrick 40, laborer--Johanna 33, Jeremiah 16, Cornelius 13, Kate 11, Nora 5, John 2. 704 Fifth Casey Ellen 38--William 22, bricklayer, John 19. 412 Pine Castellacco Lonie 26--Anthonia 24, Anthony 35, Dommicco 32, Anthony 16, Paul 39. 134 Northampton ave
Cashner Milton P 42--Ellen 34, Lorina C 18, Ida M 14, Katie M 10. Wood Cashner Frank 35, laborer--Mary 28, Frank 2. 311 Third Carpar John 45. School alley
Casal August 22. Philadelphia road Casmi Colvik 27. 526 Third Cashmar Susanna 25. Third
Casarid John 33--Catherine 27. 328 Third Cassesse Victoria 21. Northampton ave Cassler Robert 26, laborer--Emma 29, Mary 7, Clara 3. 507 Walnut
Cassidy Francis R 50, brass funisher--Annie 50, Frank 14, Lizzie 12, John 11. 130 Northampton ave Cassidy Edwin 33, laborer--Mary 32, Lizzie 10, John 8, Kate 7, Julia 2, Bridget 2. 819 Buttonwood Cassidy Thomas 50--Margaret 51, Ella 16. 414 Third
Cassidy James26. 501 Fifth Chamberlain Granville 45--Eliza 44, Anna L 17, George N 16, Ida M 9. 314 Mechanic Chamberlain George 19. 462 Vine
Chandler Benjamin H 36--Martha 41, Sarah V 11, Edmund L 7, Benjamin 4, Hennah M 2. 822 Buttonwood Chandler William H 47, Director L M Library--Mary E 41, Eveline 13, Sarah V 11. cor Cherokee S W Third Charman George 30. 10 W Second
Chapman Joseph 41. 217 Birch Chesmik Adam 22. Second Cheach John 33. Spruce
Chistor John 25. School alley Choo Emaunel 22. W Fourth Christ George S 50, M D--Nora 50, Emma L 26. 336 W Fourth
Christo John 23--Michael 19. Second Christo Jennie 20. 25 W Fourth Christus Joseph 28--Albert 24. School alley
Christman Edwin 23. Laufers Block Christman Jerome 33, laborer--Mary 30, Ida 11, Maggie 7, Lillia 4, Annie 1. Pawnee Chupik James 36. Spruce
Chumkoy James 40. Spruce Ciblyko Joseph 18. School alley Ciner Susana 55. 116 Second
Citcman Andrew, School alley Clark Walter 41, carpenter--Amelia 33, Charles H 12, Sarah D 10, Foster E 1. 524 Broad Clark Sarah S 19. 320 W Fourth
Clam Frank 41--Ella 41, Rose 16, William Clater Emma 47--Sadie 23, Loretta 22, James 17, Jacob 14, Mary 11. 708 Pawnee Clauser Levi B 51, clerk--Sarah I 48, Amanda 21, Calvin 26. 414 Wyandotte
Clayton Alexander 45--Mary E 40, David 9, Margaretta 6, Helen M 4, Alexander M 2. Cherokee Clewell Theodore 33--Fidence 28, Herbert 6, Goldie 5, Willard 1. 630 Pawnee Clewell Oliver A 40--Hattie 39, Charles 15. Wyandotte
Clewell Cornelius R 26. Ontario Clewell Wallace 17. 511 Wyandotte Cleaver Albert N 42--Elizabeth N 35. 606 Delaware ave
Cleveland William P 24. W Fourth Clooney Jane 15. 723 Fourth Clooney Thomas 47, laborer--Ellen 38, John 20, silk mill, Edward 14, Annie 10, Ellen 9, Jennie 6, Thomas 3, Rebecca 10 m. Church Alley
Coaler Joseph 16. 115 Northampton Ave Colmaz John 26--Lizzie 23, Annie 9 m. Third Coleman Thomas 19. 802 Third
Colemaa Nathan 35. Philadelphia Road Colver Sarah E 18. 440 Seneca Collins Edwin L 35, machinist--Annie 35, Russell 1. 451 Walnut
Collins Nicholas 50--Ann 45, Mary 24, Emory 21, James 19, John A 17. 407 Locust Collins Frank 25. 320 W Fourth Collins Samuel F 59, moulder--Christine 51, Harry R 20. 465 Vine
Collins John 35--Mary 35, Maggie 12, Michael 10, Katie 4. 805 Fourth Collett Leo 46, laborer--Dasiert 35, Alexander 16, Gustave 13, Josephine 6. 324 Fifth Collett Johnson 33--Rose 36. 418 New
Come Thomas 48, laborer--Elsie 46, Ellen M 30, John W 21. Ontario Come Solomon 17, Phila road Comko George 30--John 27. School alley
Coment Charles B 21. 422 Pawnee Cometsink Stephen 21, School alley Conard Nathaniel W 28--Mary E 30. 329 W Fourth
Couturier Charles 33--Lavina 26, Eliza 70, Amzie 19, Charles 5, Peremila 2. 3 1/2 Fourth Conlin Mary 16, teacher, box 211. Meade Conlin Austin 52--Mary 52, Honora 80, Thomas 49
Conlin Thomas 17--Bridget 12, Kate 10, Peter 7, Joseph 52, Johanna 45, Austin 20, Honora 17. Meade Conover William 38--Laura 26, Charles 7, William 6, Edward 4. Phila road Conorer Ervin 1. Philadelphia road
Conroy Ellen 53--William 27, machinist, Aggie 25, Ellen 22. 907 Third Conroy Thomas P 52, landlord--Eliza 45, Mary 14. Fourth Connay James 45--Mary 48, Edward 22, Mary 20, James 18, John P 16, Bridget 14, Mark 11, Thomas 8, Honora 6. Meade
Convay John 52--Anna 54, John 28, laborer, Thomas 25, Patrick F 18, Annie 21. 518 Pine Conley Thomas 40, laborer. Fifth Convers George G 36--Kate 36, Julia A L 10, Margaretta 8, Catherine 3. 443 Seneca
Connell Edward 66--Jane 58, Benjamin 22, James 19, Edward 10, Mary 9, Jennie 7. 216 Locust Connell James 51--Catherine 45, John 17, Daniel 16, Rose 14, Annie 11, James 7, Michael 5, Francis 1. 529 Third Connor Alice 44--Mary 17, Charles 15, Sarah 13, Maggie 10, John 8, Susan 5. Locust
Connor Cornelius 80--Louisa 72, Alice 22, Emma 24. 462 Birch Connelly Catherine 40--Peter 19, Mary 23, Lizzie 17, Charles 12, John 6. 303 Second Connolly Patrick 55, laborer--Rose 48, Bridget 21, Catharine 23, James 19, Thomas 18, Rossanna 15, Mary 13. 611 Buttonwood
Connelly Michael 54--Bridget 45, Michael 12. 329 Third Connelly Michael 57--Mary 48, John 28, Kate 23, James 3, Thomas 1. Grand Conners Thomas 20--James 16, Patrick 13, Nellie 10. 707 Fourth
Conner Sophia 6. Fifth Cook Elizabeth M 53--Jessie 20, Elizabeth 16, Norris L 18. 311 Cherokee Cooper William 22. cor Fourth
Cope John 27, teamster--Hattie 22, Jennie M 7, Katie M 6, Emma M 4. Alaska Cope Andrew L 43, justice peace--Lucy C 32, Bessie 10. 12 W Fourth Cope Ambrose 33. Walnut
Cope Mary L 16. 10 W Second Cope Carrie 18. 452 Vine Cope Warren L 22. 448 Vine
Coppee Prof Henry, LLD 68--Julia DeWitt 60, Mary P 27. 435 Seneca Coppinger Nora 24. 10 Third Coroska Stephen 30--Mary 23, Stephen 2, Annie 2m. School alley
Corban Charles 40--Mary A 31, Mary E 12, Maggie L 9, Charles F 7, William J 4. 432 Elm Corban Charles H. 218 W Third Corbett Lizzie 65. 528 Third
Corg John 22--Mary 20, Mary 8m. Second Corwak Mike 28. School alley Correll George 25, foreman--Susan 24, Howard 1, Sarah 59, Emanuel 22, foreman, Emma 19, John 38. Third
Cossack Joseph 20. School alley Cosack Mike 25. School alley Cotrinka John 30. School alley
Cougle Edward 29--Rozlia 34, Harry B 8, James C 4, Elizabeth W 8m. 21 Third Courtney Margaret 65. 303 Cherry Coulter Peter 43--Mary 45, John 18, Edward 17, Mary 15, Julia 12. 722 Third
Courtney John 40--Annie 40, Mary E 18, Maggie L 15, Patrick 13, John 10, Ellen 8, Johanna 65. 909 Third Cox Walter E 46, agent LV Coal Co--Georgie 42, Walter W 16, William J 12, Sarah 9, Eugenia 8, Edith 4. Front Cox Edith N 39--Annie L 37, Mary E 73. 117 Freitag
Coxe Edward W 18. 314 W Fourth Coxe Charles E 21. 314 W. Fourth Coyle Patrick 45--Margaret 41, Catherine 19, Dennis 7, Mary 5, Peter 3. 407 Fourth
Coyle Thomas 35--Bridget 34, Philip 12, Patrick 9, Mary A 3, John 2. 319 Second Coyle John 66, laborer--Mary 66, Mary J 28, Annie 23. 418 Third Coyle Edward 32--Rose 26. 234 Third
Coyle Rose 19. 117 Freitag Coyle Sallie 21, LV Hotel, op LV Depot Coyle Cornelius 40, laborer--Kate 50, Bridget 11. Church alley
Crade Carolina 54--Matilda C 34, George E 28, Louis S 26, Annie M 16, Robert M 14. Philadelphia road Cressman Milton 34, teamster--Mary 32, John 11, Emma 10, Edwin 9, Elamina 7, Samuel 5, Alfred 2. Walnut Cressman Levi 40, laborer--Helena 39, Ida 17, Emma 14, Frank 10, Robert 8. Mechanic
Cressman Hart 29, clerk--Julia E 25, Mary F 4, Jennie E 2. 452 Birch Cressman Ezra 53--Malinda 49, Franklin P 23. 454 Birch Cressman Tobias 47, laborer--Mary A 44, Alice 15, Minnie 17. 602 Pawnee
Cressman Maria 60. 11 Dakota Cress Joseph R 67, laborer--Elmina 57, Emma 37. 231 Broad Cresson Walter 23. 423 Pawnee
Cresson Warder 18. 501 Pawnee Creed Thomas 70, shoemaker--John 50, Bridget 18. 408 Second Creed John 27, painter--James 25. 217 Birth
Creed Thomas 36. 526 Second Creevy Michael 65, laborer--Mary 57, John 34, Thomas 25, Kate 23, Ellen 18, Michael 16, Mary 13, Elizabeth 9. 303 Fourth Creely James 41--Johanna 37, Kate 17, Daniel 5, Thomas 3, Annie 1. 312 Locust
Crishbine John K 30--Catherine 29, Ella 6, Mary A 46, Thida 29. 8 Mechanic Crick Henry 27--Mary 25, Bretta 3, Isabella 1. Second Cricket James 28. Laufer's Block
Crossler Annie 45--Katie 20, Mary 18, Thomas 16, Maggie 14. Grand Crockett Charles 46, engineer--Caroline 34, Minnie 1, Rebecca 80. 313 W. Fourth Croslin Wilson 38--Hattie 38, Raymond 6. 537 Broad
Crork Thomas 50--Elizabeth 40. 533 Broad Crosinger Lorentz 30. Itaska Cros Mike 31. School Alley
Croolak Michael 35. School alley Csan Rudolph 30--Annie 24. School alley Csarny Michael 21. 208 Pine
Csarn Paul 28. School alley Cshak George 32--Mary 22, Michael 19, George 4, Stephen 2. Second Csitar Andro 25--Annie 23, Andro 3, Mary 1. Second
Csorzo Frank 29--Mary 25, Erasey 17. Second Callon Richard 46, mason--Elizabeth 46, John 30, Myrtle 19. 208 Mechanic Callon James F 28--Mary 29. 208 Mechanic
Cullen John 32--Mary 28. 27 W. Third Cullen Chalotte 25. Wyandotte Cullen James B 21. 419 W. Fourth
Cullen Michael 18. W Fourth Cullen Annie 70. 601 Buttonwood Cullen Daniel 27. 217 Birch
Cull Annie 21. 227 Third Cull Frank 28. 12 1/2 W. Third Culver Edward H. 21. 509 W. Broad
Culbertson John 20. 454 Vine Cunningham Samuel W 30--Charlotta 28, Charles T 7, Joseph H 5, Rubie C 3, Pearl E 4 m. Alaska Cunningham Thomas 58, foreman--Elizabeth 50, John 20, Annie 15, Thomas 4, Charles 32, Emma 23, George F 1. 456 Birch
Cunningham John 32, laborer--Nora 33, William 8, Bridget 8, Mary 7, Maggie 1. 734 Buttonwood Cunningham Michael 28, clerk--Catharine C 27, Harry 2, John 4 m. 316 Third Curry John 31--Rose 30, Lawrence 4, Ann 3, Martin 2, Ellen 7. 915 Buttonwood
Curry Lawrence 69, laborer. Third Curren Mary 32, Cherokee and Third Curran Bridget 82, Margaretta 35. Alaska
Curtis Samuel P 18. 442 Cherokee Curwin John 47--Bridget 45, Patrick 15, John 10. 422 Fourth Cushing Samuel D 19. 442 Cherokee
Cyphers E F, Teacher, So Bethlehem

 

Home         Communities         Links        South Bethlehem