SOUTH BETHLEHEM, PA

Northampton Co.
1890

FAMILY NAMES BEGINNING WITH THE LETTERS D - E - F - G
Dabyal Andro 30. Second Dager Daniel 42, Ontario Daily Thomas 65, laborer--Bridget 57, Daniel 33, laborer, Mary 29, Thomas 5, Marie 3, Nora 3 m. 913 Third
Dailey Nina 9. 216 W Third Dailey Mary 12. Third Dailey Maggie 42. 216 W Third
Dancer William F 27--Mary A 21, Frederick 16. Pawnee Dancser John 25--Annie 22, Joseph 19, Michael 31. 313 Third Danner Samuel 48, Furniture--Mary J 45, Minnie 16, Wesley 18. 427 Wyandotte
Danner Amandus 33, laborer--Elenora 27. Third Danner Oliver 33, laborer. 301 Fourth Dannahaur Henry 59--Amy 54. 438 New
Dapham William 32--Anna M 31, Francisca 8, John 6. Philadelphia road Dashner Christian 51--Udeline 47, Pauline 19, Charles 17, Catherine 16. Walnut Dauchlang Valentine 50--Charles 21. 22 W Third
Daugherty Nora 25--Nellie 3, James 1. Meade Daugherty George H 60--I Thomas 22, Grace H 18. 424 Pawnee Daugherty Samuel 22. 12 1/2 W Third
Davis Bridget 30--James F 16, Mary A 12, Johanna 10. 332 Third Davis Herman 20. 437 Cherokee Davis Morgan 218. W Third
Davis Herman 23. 501 Pawnee Davors Joseph 30. Third Debaresses Charles 30--Louisa 24. W Fourth
Debolt Jacob 20. Itaska Decolander Elmira 50--Theresa 26. 433 Wyandotte Deckman Christian 35--Mary L 30, Charles J 8, George C 5. Broad
Decker Edward S 37, carpenter--Mary E 36, Elmer B 11, Carrie M 10. 312 Birch Decker Minnie M 5--Edward C 3, Catherine 1. 312 Birch Decker Helliorius 23--Laura 23, Mabel 1 m. Apple alley
Degnan Michael, Dry Goods, Groceries and Shoe House, cor Third and Locust Degnan William 56--Julia 45, James 23, clerk, Thomas L 21, clerk, John 18, William 13, Joseph 10, Michael 8, Mary 4. 229 Third DeHam Finger 25--Frank 22. 468 Vine
Deily Josiah 40, carpenter--Matilda 39, Sallie 19, Cora A 18, Joseph 15, Ida E 13, Lizzie J 10, Robert E 3, Mamie 4 m. 444 Birch Deily Edwin 45--Matilda 44, Addie 16. Mechanic Deily Jennie D 16. Rennig alley
Deily Samuel D 31. Itaska Deily Alice O 27--Herbert D 9, George N 3. Itaska Deitz Ella 35--Oscar 17, Estella L 14, Annie 5. Walnut
Dietrich Henry 68, prop Lehigh Valley Hotel--Sarah A 58, Barton W 40, Harry A R 29, Mary E 22. 10 W Second Deiter Sophia 60--Bertha 24. 311 New Deitzel Charles 25--Alice 19. Laufer's Block
Dempsy Johanna 40. 217 Birch Dent John 38, 405 Third Deckin Thomas 56. Elm
Derkin Thomas 56--Annie 28, James 30, William 36. Grand Derr William M 12--Ervin A 9, Eva M 5, Edwin 2. Ontario Dessmond John 49, laborer. 911 Third
Deshler Florens 59--Maria 55. 460 Vine DeSaulls Arthur 50--Catherine 48, Armide 18, Percy 18, Charles 14, Longer 11, Caroline 9. W Fourth DeSchielis Paul 27. 317 Cherokee
Detweiler Harry 26--Lizzie 23, Frank 7, William 4, Eugene 2. 22 Third Detweiler Clement 31. 2 Fourth Detrische Clementine 49--Arthur 25, Julius 22. 424 Fifth
Detmer William 24. 13 1/2 Fourth Devoe Joseph 35. W Eighth & Uncas DeVoe Rebecca 31. 420 Pawnee
Derlin Lillie 31--Minnie M 13, William W 11, Ulia B 8. Ontario Devlin Alexander 47, laborer--Mary 40. 715 Fourth Devlin Kate 19, Teacher--Mark 11, Annie 9, Charles 6. 715 Fourth
Dewyse Mary 63. Packer ave Dice Joseph E 52--Catherine 43. Philadelphia road Dick John 35--Elizabeth 24, John 6. Eighth
Dickan Andro 37. Third Dickerson John 45--Delia 38, Annie 21. W Third Dido John 40. 214 Locust
Dietz John H 37, laborer--Sophia 31, Charles 2, Boy 2 m. 522 Cherokee Diehl John 28--Israel G, Theresa, Theresa. 6 Second Diehig Maggie 16. W Fourth
Dickert Henry 30, railroader--Louisa 28, Mary 10. Laufer Block Dillon Emma B 50. 521 Pine Dilley Jacob 21. 618 Pawnee
Dillinger Daniel J 51. Broad Dimmick James O 32. Jennie A 30, William 11, Florence 4. 427 New Dinan John 65, asst road master LVRR, Julia 55, Anna 26, James 24, Freddie 22, William 21, Michael 19, Emili 17, Edward 16, Joseph 14, Raymond 12, Leo 9. 230 Third
Dinan Catherine 57--Rodger 27, John 22, Mary 26. Second Dinan Lizzie 23, Teacher. Box 98 Dinan Michael 58, hotel, 427 Third
Dinan Thomas 55, railroader. 113 Third Dinch Philip 49--Margretta 35. 431 New Dink George J 63, laborer--Alden 62, Emma 25. 230 W Third
Disl William 27, railroader--Anna 25, Leon 7, Stella 1. Phila road Disheiser Andreas 25. Alrska Ditzky John 21. 328 Third
Diser Ellie 19. Packer ave Dixon Thomas S 43--Isabella F 50. 327 Wyandotte Dixion Thomas 23. Third
Dobler Augustus 45--Lydia E 40, Theodorah L 10, Sarah G 6, Hannah 5. 456 Elm Dobug John 40. School alley Dobrowski John 40. 225 Third
Deobell Josephine 60--Emma 23, William 19. 431 Pawnee Dolynicsky Peter 42. 328 Third Dolan Patrick 31--Ann 27, Mamie 3, Nellie 8 m. 615 Buttonwood
Donegan John 43--Mary 30, Mary 8, Annie 6, John 3. 505 Third Dougan Michael 40--Anna 34, James 6, Dennis 4. Fifth Donigle Thomas F 26--Emma C 23, Franklin H 6. 437 Birch
Donahue Patrick 50--Honora 51. 729 Buttonwood Donahue John 26--Florence 14. 729 Buttonwood Dorgol Andrue 19. School alley
Dorbak Stephen D 35--Annie 30. Pine Dorinora Andro 38. 526 Third Dorn Gustave 23. Second
Dorey Richard 41. Lehigh Dorcisky John 27--Mary 22, John 3, Anna 1 m. School alley Doron John B 34--Mary 34, James 7, Kate 5, Mary 2. 428 Pine
Doran Thomas 57--Mary 56, Catherine 27, Lizzie 23. 614 Fifth Dorwood William 48, laborer--Louisa 44, Ida 25, Frederick 18, Edward 7, Molton 5, Mary 3. 219 Birch Dorro Mike 23. Second
Doster Chrittian 41, laborer--Lena 40, Charles 14, Daisy 11, John 6, Carrol 2 m. Graham Court Dotrick Joseph 23--Mary 18, Mary 2, Annie 6 m. School alley Douglas Sarah H 55. Fourth & Cherokee
Douglas Malcslm 18, 12 W Fourth Doudt Douglas 28--Alice 28, Arthur 9, Minnie 8, Rachael 3. Wood Doudt Thomas D 8. Fourth
Douling Michael 35. 421 Paunee Downey Patrick 55, puddler--Mary 55, Mamie 25. 723 Buttonwood Downey Daniel 21, stvdent--Kate 7. 723 Buttonwood
Downey Ann 45--Patrick 27, Daniel 21, James 17, Nellie 15, William 5. 506 Fifth Downey Kate 5. 10 Second Downey B T 21, teacher. 726 Buttonwood
Downey Thomas 56--Bridget 48, Kate 18. 726 Buttonwood Downey Mary E 3. 428 Third Doyle Owen 51, puddler--Johanna 50. 313 Fourth
Doyle Henry 22, machinist--John 20, Owen 17. 313 Fourth Doyle Margaret 50--Mary 19, Henry 16, Alice 15, Eugeng 12. 405 Locust Doyle Joseph 45, machinist--Bridget 40, Lewis 10, John 9, James 7. 901 Buttonwood
Doyle John 45, machinist--Kate 40, John J 14, Harry 11. 7 Second Doyle Patrick 28, laborer--Annie 27, Owen 6, Thomas 2. 328 Fourth Doyle Mary 20. W Fourth
Drake Benjamin 22. 13 1/2 Fourth Drake Samuel 19. 10 Second Dranowski Robert 44--Mary 30. 526 Third
Drayton Peceival 20. 314 W Fourth Dreisbach Robert 28--Sylvian 24, Robt 5, Joseph S 3, William J 2. Ontario Dreoge Harry 52, puddler--Emily 49, Emily A 19, Albert 16, Gerty 15. 468 Vine
Dress Edward 11. Philadelphia rd Drescor John 37--Mary 35, Stephen 7, Annie 2, Ella 3m. 625 Buttonwood Dressor William H 42, dentist--Annie 30, Chauncy 7, Anna 3, Clara 1. 105 Fourth
Drifert August 37--Caroline 35, Frederick 14, August 12, Godfried 4, Emma 1. Fourth Drissel John 64, currier--Matilda 54, Annie J 22. 21 Third Drinker Richard 28. 311 W. Fourth
Dromko John 30--Mary 23, Annie 1, Michael 19, James 2w. Second Droko John 50. School alley Dropzat Stephen 34. Third
Druckermiller Henry A 40, manager--Matie 30, Benny 13. 119 E Third Druckermiller Prof William, music teacher--Susan 32. 317 New Druckmiller Amy 30. 435 Vine
Druckermill Amelia 22. 336 W Fourth Dry Charles 38--Maggie 33, John 12, Harry 10, Reuben 8. 209 Fifth Dryfoyle Frank 33. 301 Fourth
Dubresky Joseph 33. School alley Dudner John 35. Second Dudley Nellie 11--Clarence 9, Stella 7, Edna 2. Philadelphia road
Duff Daniel 38--Ann 36, James 14, Kate 10, Ellen 1. 717 Buttonwood Duffy Thomas 26--Mary E 25. Mechanic Duffy John 24. 217 Birch
Duffey Charles H 19. 442 Cherokee Duffin James 41--Jane 31, Jane 13, Mary 12, Blanche 3, Laura 1. 512 Fourth Dugan Timothy 46, laborer--Mary 44, Michael 19, John 16, James 14, T imothy 7. 732 Buttonwood
Dugan Cornelius 52--Catherine 45, Cornelius 20, Dennis 18. Fifth Duhig Kate 42--James 19, Thomas 18, Ellen 10. Grand Duhig Kate 17. 804 Buttonwood
Duhig Mary 49--Bridget 22, James 19, John 13, William 11. 823 Buttonwood Dullinger Mary 57--John W 16, Joseph 22, Annie 14, Alfred 2. Chestnut Dullenkopf Charles 39--Mary 31, Alfred C 2, Charles C 1 m. 509 Cherokee
Dullenkupff Matthew 65--Josephine 58, Lizzie 22, Joseph 19. Phila road Dunlap Levi 62, laborer--Elizabeth 69. Broad Dunn Peter 42--Bridget 74, Winnie 44. 440 Fourth
Dunn John 42. 526 Second Dunbar Lillie 21. Second Dumphy Patrick 27--Mary 39. 802 Third
Duncan Michael 26. Spring alley Dundon Jerry 45, laborer--Grace 37, Edward 15, John 13, Hannah 11, Fanny 9, Richard 7, Mary 5, Philip 3, James 2 m. 324 Mechanic Durnan Ellen 45--Mary 19, Bridget 17, Annie 14, Patrick 11, Rose 8, Charles 15. 523 Third
Durnan James 28--Mary 22, Alice 20, James 4 m. 613 Third Durnan James 30--Martha 29, Mary A 6, Martha 5, Margaret 3, James 2 m. 309 Mechanic Durbk Annie 3 m. Second
Durbak Michael 28--Susan 29, George 5. School alley Dwyer Barnard 46--Bridget 42, William 20, Frank 18, John 16, Mary 13, Nellie 11, Lizzie 8. Church alley Dwyer Nellie 22. Eighth
Dwyer Martin J 62, saloon--Mary 50, Mary 20, Christopher 17. 533 Third Dwyer Martin 35--Mary 31, Mary 11, Patrick 6, Hannah 4, Nellie 17m. 533 Third Dwirk John 33. School alleyl
Eagan Thomas 40--Ellen 35, Mary 12, John 9, Michael 6, Margaret 4, Ellen 17 m. 303 Cherry Eberis Elmer 24. 7 Fourth Eckert Jacobina 49--William J 25, laborer, Emma C 20, Timothy L 18, Leonard 14. Wood
Eckert Harry S 19. 314 W Fourth Edelman Noe 60. Philadelphia road Edmonds Mary 36. 415 Birch
Edmonds James J 63, notary public. New Edwards William R 52, foreman silk mill--Emma S 45, Emily 17. 623 Pawnee Ehler Jacob 29--Elizabeth 32. Philadelphia road
Ehret Frank 34--Sarah 41, Ira 12, William 11, Clara 9. 416 Broadhead av Ehret James 26--Mary 23, Annie 5, Wallace 1. Hoch's alley Ehret Elizabeth 50--Charles 18, George 15. Philadelphia road
Eichenberg Kate 70--Kate A 35. 320 Fifth Eichelberger Theodore 39, laborer--Sarah 43. 1 W Fourth Eichelberger Emily J 7. Fourth
Eichelberger Uriah 48, laborer--Sophia 50, Amos H 23, clerk, William T 14, Alice M 11. 425 Birch Eisenhard Arthur J 32--Amanda J 29, Harry I 4. Mechanic Eipert Frederick 25. Chestnut
Elaig Daniel 23--Abbia 24. Eighth Elgert Lurie 19. Packer ave Elkins Leander R 50, engineer--Mary A 46, James 26, William 11, Frank 8. 24 Fourth
Ellis Ira M 13. 8 Mechanic Elliott Andrew Sr 55, laborer--Ellen 45, Andrew Jr 20, John 14, Letitia 11. 218 W Third Emrich Delavan 24. 317 Cherokee
Encke William F 32, plasterer--Addie S 30. 443 Pawnee Engle George W 18. 452 Vine Engle Lawrence R 11--Charles H 6, Estelle P 2. 502 Fifth
Engle William 58, laborer--Angelina 56, Alma 15, Harry 14. Phila road Engle William H 30--Melinda 35. 502 Fifth Enright Michael H 45--Kate 42, James 18, John 17, Mamie 15, Eddie 14, William 10. 422 Pawnee
Enright John M 46, laborer--Eliza 47, William 15, Mary 13, Edward 11. 607 Buttonwood Enright Patrick 32, laborer--Ellen 25, Mary 8, Bridget 4, Edward 2. 737 Buttonwood Enright John 35. 526 Second
Enright Mary 50--Mary 23, Kate 19, James 16, Edward 13. 317 Fourth Enright Patrick F 22, Teacher, Box 435, h 330 Fourth Enright William M 22--Bridget T 18, Bernard 16. 330 Fourth
Enright William 27, clerk--Dennis 10, James 7. 318 Mechanic Ensley Elizabeth 76--Amos 29. Birch Eonde Frederick 55--Margaret 50. 434 New
Erdman George A 40. 2 Fourth Escobas Juan C 23. 123 Fourth Essling Michael 43. Second
Estak John 28. School alley Estak Michael 22. Pine Esterly Anthony 61--Sarah A 59, 607 Pawnee
Ettwine Louisa E 29--Joseph M 30, clerk, Eugene H 6. 2 Fourth Ettinger Floyd G 13. Cherokee Ettinger William 37, plasterer--Lizzie 32, John 8, Rose 6, Emma 4. Phila. road
Evans Thomas 25. 532 Broad Evers Agnes 77. 107 Second Evenson Martin 36, baggagemaster--Kate 23, Edward 14, James 12, Mabel 1. 621 Pawnee
Everard Florence 60--Harriet 23. Fifth Everard Francis 63--Johanna C 57, Marian J 22, Elizabeth 15. Walnut Everhard Gerhard 26--Joephine 23, William 4, Francis 3, Julius 2m. 204 Locust
Everard John F 33--Mary 30, Florence 8, Kate 7. 410 Pine Everand John G 52--Mary 30, John 9, Mary A 7. Mechanic Fabolyo Stephen 17. Third
Facko John 26--Annie 22, Michael 38, George 24. School alley Fackenthall Christina 76. Philadelphia road Fackenthall John M 18--Laura 19. 213 Northampton
Fackenthall Henry 71--Margaret 67. 5 Second Fader John 29. School alley Fagan Patrick 50, boss--Thomas 23, Daniel 22, blacksmith, Nora 21. 521 Pine
Faehgan James B 22--Francis 22. Phila road Fahy Michael 50, laborer-Mary 39, John P 18, Bernard 16, Peter J 15, Ellen E 13, Franklin F 11, Mary Ann 9, Michael 7, Simon 5, Sallie 3. Alaska Fahy Edmund J 40--Kate 30, John 7, Ann 5, Edmund 3. 732 Buttonwood
Fahs John H 28, clerk--Alice E 29, Simpson J 7, Nancy M 2. 601 Pawnee Falvey John 32, laborer--Ellen 31, Kate 8, Nellie 7, Dennis 4, John 2. 825 Buttonwood Falvey Daniel 33, puddler--Winiford 27, Lizzie 4, Nellie 1. Elm
Fallon Patrick 50--Anna 45 Farley Jacob 31, laborer--Amelia 30, Kenneth 6, John 4, Edgar 25. 524 Locust Farley Martin 29. 617 Fourth
Farantz Nagy 47. School alley Farber John 26--Minnie F 21. Phila road Farrell Patrick 42, laborer. 2 Fourth
Farrell William H 31--Mary 28. 628 Pawnee Fassett Henry II 23--Thomas 21. W Fourth Fatzinger Markan 36, laborer--Arieverta 33, Rose L 4, Emeline R 9. 620 Pawnee
Fatzenger Daniel E 47, agent--Lizzie 34. 501 Broad Faulkner John 44, agent--Mary 38, Thomas 23, Mary 18, Annie 16, Geo F 13, Julia 10, Margaret 10. 720 Third Fecht William 25. Philadelphia road
Fehr Frank A 28, tinsmith--Natenia 28. 607 Pawnee Fehl Frederick 30. 411 Broadhead Felker Sophia 32--John 7. 217 Birch
Felker John 70--Elizabeth 67, Lewis 40. Seneca Felter Lydia 30--George 9. Ontario Femetel Elizabeth 51--Isabella 12, Margoret 10. 625 Buttonwood
Fenstermacher John A 39, chief of police--Catharine 36, Carrie E 15, William W 11, John D 4, Frank F 13, Kate E 2m. 28 W Third Fenstermacher Jacob 66, laborer--Elizabeth 66, Harry 23, laborer, Flora M 23. Phila road Fenstermacher Jacob 26, laborer--Lizzie 22, Lillie A 2. Ontario
Feeney John 38--Mary 29, Matthew 8, John 6, Margaret 4, Elizabeth 2, Anne 2m. Mechanic Feeney Matthew 55--Elizabeth 52, Mattuew 22. 305 Cherry Fenner Frank E 43, butcher--Emma 43, Mary J 22, Annie A 20, Frank E Jr 17, Harvey 12, Lillie 15. Wyandotte
Siefgried Daniel 48. Wyandotte Ferry Rodger 24. 405 Third Ferry James 47--Eunece 46. 501 Fourth
Ferre Harry Le 20. 510 Seneca Ferriday Catherine 42--Robert T 18, Edward C 17, Charles D 15, Margaretta 13. 107 Fourth Fetzer Frank M 28--Emma S 25, Hattie L 6. Alaska
Fetzger Maggie 18. 722 Cherokee Fielding Thomas 45, laborer--Kate 40, Anna 14, Christopher 11, May 9, Carry 7, Gertrude 5, Emma 3. 314 Fourth Field Gilbert J 39, steamfitter--Ella 30. Alaska
Finady Charles 34--Aramindo 29, Mary 12, Manda 5, William 2, Emma 9 m. 228 Fourth Fine William 35, laborer--Irre 36, Carrie 8. Wood Fink Charles 21. 433 Cherokee
Finkelstein Moses 23. Phila road Finn Edward 53, saloon--Mary 48, Maggie 19, Susan 17, Edward 13, Rose 8. 702 Third Finn John 29, laborer--Maggie 24, James 3, Mary 2, Hugh 3 m. Fifth
Finn Mary 23--Lizzie 20. Cor Cherokee and W Third Finnegan Josephine 16. Wyandotte Finnegan John 48, laborer--Anna 45. 330 Fourth
Fishback Leopold 45, carpenter--Sadie 50, Leopold 17, Mary 16, Matilda 13, Pauline 9. Phila road Fisher John 43, laborer--Emma 39, Katie 17, Ella M 14, Sligman 12, Harvey W 8, Minnie M 6. Meade Fisher William 37, laborer--Lizzie 39, Josephine S 12, Addie P 8, Henry 6. Rennig alley
Fisher Anton 38, laborer--Anna 40, Joseph 20, Anton 12. Willow Fisher James 42--Susan 40, L 5. 469 Vine Fisher Caroline 50. Philada road
Fistler Joseph 47--Caroline 42, Frank 12, Erwin 3. Itaska Fitzgerald James 51--Mary 45, Mary Ann 15, Julia 13, Philip 7. Buttonwood Fitzgibbons Edward 50--Winnie 50. 64 Buttonwood
Fitzgerald Honora 35--Edward 10. 526 Second Fitzpatrick Alexander 60, laborer--Anna 55, John 20, Patrick 13. 623 Fifth Fitzpatrick William 25, laborer. 702 3d
Fitzhugh Sarah 10. Philada road Flaraty Anna 60--Patrick 31, James 23, laborer. 406 Fifth Elaig Daniel 23--Abbia 24. Eighth
Flanagan Henry 55--Kate 52. 621 Buttonwood Fleckstiner John 40, laborer--Pauline 33, Anthony J 12, John 10, Mary 7, Joseph 5, Louisa 3, Alfred 1. 525 Wyandotte Fluck Jackson B 29, laborer--Emily E 23, Benjamin W 4, Raymond H 3, Cora N 3m. Broad
Fluck Matilda 52--Amandus 29, Eddie 16. 446 New Flynn Michael 33--Bridget 32, Maggie 16, Morris 11, Kate 7, Thomas 2. 420 Third Flynn Morris F 30, laborer--Kate 30, Morris 6, Michael 4, Kate 3. 903 Buttonwood
Flynn Peter 65--Mary 48, Edward 22. 631 Buttonwood Flynn Maggie 16. 329 Third Facht Jacob 59--Herman 21, Theodore 17, Huldah 14. Grand
Focht Marcus M 30, laborer--Alice 33, Herbert S 2 m. 443 Vine Fody John 48--Joseph 18. School alley Foehring Howard 22. 105 Fourth
Foelker Robert 38, laborer--Emma 38, Erwin 12, Thomas 5. Phila road Fogle Charles W 51, carpenter--Annie 42, Carlotta S 11, Percy A 3. 351 Broad Fogle David 38, carpenter--Gertrude 9. Vine
Fogle Walter J 44--Clara 36, Helena 74, Emma J 17, Mary A 15, Clara A 11, Archie L 6, Warrin B 4, Katie B 1, Forist R 1. 28 Fourth Folker John 35, blacksmith--Malvina 34, Charles A 16, Frank E 13, Ludwig W 10, Edwin F 2. Fourth Foley Patrick 50, laborer--Elizabeth 48, Mary 18, Martin 12. 713 Fourth
Foltz William 33, fireman--Mary J 29, Helen L 5, Emma 1. 23 Fourth Ford Thomas 34, laborer--Margaret 34, Michael 12, John 10, William 5, Sarah 3, Mary 7. 810 Buttonwood Fostesak John 35. School alley
Foster Asa L 32--May M 37. 715 Pawnee Fox Michael 40, watchmaker--Jane 38, Charles 17, William 16, Michael 13, James 12, Mary 10, Bridget 8, Kate 6, Thomas 3. 313 Second Fox Elizabeth 49--Andes 26, laborer, Annie 21, Lizzie 15. Cherokee
Fox Daniel 74--Rose 55, Thomas 23, Bidget 19, Daniel 17, Mary 14. Patrick 20. Packer ave Fox Kate E 21, Teacher, Packer ave Fox Jonas 26. School alley
Foyas John 24. School alley Frantz Joseph 33--Stephen 32. Fourth Fraley Andrew 33. School alley
Frazier Benjamin M 49--Alice C 48, Alice 15, Isabel 12 Frankenfield William H 45, laborer--Christina 45, Ellen 11, Elmer 8, Ruth 4. Walnut Frankenfield Henry T 61, moulder--Cornelia 56, Fanny I 35. 603 Cherokee
Frankenfield William L 38, laborer--Alice S A 34, Maurice E 9, Charles H 2. Pawnee Franklin Albert 28--Catharine 23, Elizabeth 5, Sylvanus 3, William 1. Buttonwood Franket Ferdinand 30--Sarah 29, Henrietta 4, William 2. Chestnut
Freyling Elmer 27--Ellen 28. Fourth Freybler Philip 43--Anna G 52. Alaska Frederick Oliver 43--Sarah 26, Hievia 16, Stella 9, John 7, Jennie 6, Robert 4. 622 Pawnee
Frederick August. 532 Third Frey William 51, laborer--Amelia 50, Elsie A 26, Howard 18, Amanda 17. 13 Second Frey Sarah J 30--Annie 8, Mary 26, Charles 2. 13 Second
Frey James F 46, engineer--Catharine 49, Mary C 22, Oliver J 18, Ellen V 16, Cora M 12, Harvey 9. Broad Free Hartze 60--Theresa 55, Charles 24, Joseph 22, Lorenzo 18, Annie 22, Mary 16, Annie 14. Willow Free Jacob 50--Ida 48, Mary T 26, Gregory M 24, Jacob M 18, William 16, John W 13, Ida F 10, Francis 7. Willow
Freedman David 28--Raze 28, William 7, Mattie 4, Benjamin 2. Fourth Freedman Adolph 32--Fannie 25, Mark 8, Rachael 6, Lillie 4. Fourth Freedman Jacob 22. 425 Fourth
Frick Theresa 26. Wood Fried Josiah 51. Ontario Fried William 46--Ellen 50, John 18, Hannah 16. 405 Third
Fritz Ella 21. Wyandotte Fritz Charles 18. 109 Third Fritz Mary 50. 512 Broad
Fritz Frederick 27, laborer--Walbinger 28, Julius 4. Willow Friend Sarah 63--Isaac 19. 209 Broad Friend Titus H 35, laborer--Emma J 30, Edna 10, Sarah 8, Ralph A 2. 333 Broad
Fritsche Charles 54--Elizabeth 48, Tillie B 24, Rose E 12, Eddie H 8. 432 Birch Fritchie William 9. 119 Mechanic Frost Howard 19. 449 Vine
Fritchman William 35--Ellen 33, Stuart 16, Howard 14, Dasie 12, Mary 9. 3 Fourth Fritchman William B Sr 35, LVRR ticket agent--William B Jr 5, Paul A 8. 512 Broad Frock Lizzie 17. Second
Frolich Catherine 62. Wood Fromhartz William 35, engineer--Lizzie 31, Clara C 13, Sallie S 10, William W 8, Valera E 6, Herbert 4, Cora A 1. Walnut Fromhartz James 28, agent--Edna 33, Mamie 16, Edward 7, Helen 4. 11 Second
Fromhartz Jacob 34, boarding house--Henry A 32, Mary S 22, Susanna 63, Mission 26. 2 Second Fry Emma 48--Hannah 19. 311 W 4th Fry Ervin F 25--Emma J 22. Broad
Fry William 39, laborer--Mary 35, Edward 15. 423 Pawnee Fry Sallie 26--Florence 1. Laufer's block Fuemfstick John G 60--John H 26, clerk LVRR, Mary L 23. 456 New
Fuener John 35. School alley Fuenfstick August 31--Mary 30, Emma 4, Carrie 2, William A 3m. Walnut Fuerstenow Elizabeth 13. 443 Seneca
Fuhr August 27, laborer--Ella M 24, Raymond 4. 317 Fifth Fuhr Andrew 27--Hannah 25. 324 4th Fulmer Frank 17. 410 Wyannotte
Fultz Matilda 55. 27 Fourth Fuller Landy 65. 602 Second Funk David 22, clerk--Amanda 25, Emma 2, Ida A 1. 320 W Fourth
Funk William 29. Ontario Furmanski Stanislaw 33. Second Furry John S 46--Mary J 46, Ulysses J 20, Penrose J 18, Casmus E 16, Harvey E 14 , William H 13, Oscar S 11, Howard E 9. Philadelphia road
Furey Martin 25--Bridget 24, Thomas 5, Thomas 21. 409 Fourth Furey Ambrose A 23--Ida J 38. Willow Fyck Minnie 9. Fourth
Gable Henry 51, laborer. Alaska Gabor Pat 25--Amey 24. Third Gacs Andro 50. Second
Gaffney Patrick F 32, boilermaker--Mary A 28, Philip G 2, James 1. 106 Mechanic Gaffney Mary 45--James 20, Thomas 15, Patrick 14. Buttonwood Gaffney John 30. 217 Birch
Galyos Michael 34. School alley Galdon Mary 20. 313 Third Galynes John 26. Pine
Galvanyk John 40. Fourth Gallagher Edward 52, laborer--Mary 48, Maggie 21, Ella 19, Mary 17, Bridget 14, Kate 12, Annie 9, Sallie 7, Grace 3. 206 Second Gallagher Hugh 40, laborer--Mary 40, Susan 21, Sarah 18, Andrew 15, Jenie 13, Maggie 10. 615 Third
Gallagher William 35, laborer--Isabella 52, Ellen 6, Sarah 3. Fifth Gallagher John G 26--Hannah 24, Margery 2. Fifth Gallagher Daniel 35, laborer--Annie 43, John 7, Sarah 4, Kate 2, Ellen 8m., Sarah 60. 513 Third
Gallagher Hugh 25, laborer--Mary 21, Alice 18, Patrick 26. 420 Mechanic Gallagher James 53, laborer--Ellen 50, Michael 28, laborer, Bridget 24, Willirm 22. Third Gallagher John 40, laborer, 12 1/2 W.Third
Gallagher Patrick 22. 12/ 1/2 Third Gallagher Daniel 19. W Fourth Gallagher Patrick 33, laborer. 702 Third
Gallman Franciskek 23. Second Galligan Ann 65--Michael 32. 727 4th Galligan Thomas 39, laborer--Annie 35, Thomas 8, Maggie 6, Peter 4, Mamie 4, Kate 2. 735 Buttonwood
Gammassy Andro 35. School alley Gandy G C 18. Wyandotte Gangewere Benjamin 26--Rosa 21. 48 Third
Gangewere William H 29--Angeline M 30, Sadie M 7, Minnie A 2. Alaska Gangewere H 18--Charles 15. 418 New Ganey Nora L. Teacher
Gannon Peter 60--Bridget 43, Kate 18, Thomas 16, Peter 14, Lizzie 8, Annie 5, William 21. 218 Third Gannon M N 23, Teacher, Box 336, h 214 Third Gannan Martin 53, laborer--Bridger 53. 214 Third
Ganey Catherine 60--Thomas 26, Michael 19, Hannah 21. Spring alley Garis John 20--Annie 20, Alice 3. Phila road Garber George 27. Second
Garger Borriss 30. School alley Garver Peter 32. School alley Garbarine Vinlie 41--Mary 34, Charles 15, Jennie 12, Julig 6, Clara 2. Northampton ave
Garbarina John 36. School alley Gartland James 57--Rose 55, Kate 20, Michael 18, Thomas 16. 310 Third Garvin W D, MD, Physician and Surgeon, 121 E Third
Gasoly John 42. School alley Gasftob Stephen 30. 617 Buttonwood Gaugham Mary 69. 427 Elm
Gauff Annaba 61--Joseph 35. 116 Mechanic Gaugler Charles H 43--Eliza M 38, Carrie A 18, Jennie M 15, Stella E 13, Charles H Jr 11, George O 9, Mary E 7, Morris T 4, Raymond E 2. 324 Shawnee Gazdasyka George 25. 425 Fourth
Gazdacs John 21. 425 Fourth Gazhard William 56--Carrie 21, Emma 23, Bessie 11, Srmuel 14. 10 W Third Gebhard Joseph R 35--Sallie T 40, Clarence E 3, Robert S 1. 448 Vine
Gehringer George 30--Ellen 27, Charles 5, Mabel 2, Emma 2 m. 318 Shawnee Gehringer Frank 38--Annie 35. Fifth Gehrbard Hannah 34. Cherokee
Geisinger Abraham 33, merchant--Malinda 32, Florence 5. 625 Pawnee Geiger John 25--Kate 26. 616 Pawnee Geiger Mineva 15. 29 W Fourth
Geiss John 30. School alley Gelovord George 35. Second Gemler Levi 42--Sarah 40, Levi 17, Geo 15, Benjamin 12, Sarah A 12, Kate E 10. 806 Second
George William C 23--Matilda R 23, Byron H 1. 116 Fourth Gerston T 20. 448 Vine Gernerd William 10. 334 Birch
Gerlach Sophia 17--Kate 8. Eighth Gerard Mary 55--Morris 28, Louis 20. 122 Mechanic Gerstenerger H 55--Elmer 8. Graham Court
Germusky John 35--Mary 45, Andrew 11, Mary 8, Annie 5. School alley Germangi Sobik 35--Hannah 36, Wabak 5, Joseph 4, Frank 3. 425 Fourth Gesman Jack. 532 Third
Gessler Frank 40. 10 Wyandotte Gessner Augusta 18--Dorsey 21. 462 Vine Getz William 16. 429 Birch
Getter George H 50, engineer--Harry E 12, Catharine 75, Sarah 48, Thoedore 29. 522 Wyandotte Geyer Otto 50, saloon--Sophia 48, Charles W 20, Joseph 18, Anna J 12. 205 Third Geyer Jacob 84--Louisa 75. 30 Third
Geyer Harry 20. 23 Fourth Geyer Charles 20. 333 Elm Gibnoski John 29--Mike 35. Second
Gidos Paul 37. Pine Gidshear Xavier 38--Anna 39, Mary 15, Frederick 10, Hetwick 9, Anna 5, John 3, Matilda 1. Ontario Gibshear Adolph 40--Rosa 38, Thomas 14, Frederick 8, Joseph 5, Herman 2. Philadelphia rd
Gidshear Segmund 33-Mary 32, Wilhelmina P 7, Kate C 5. Ontario Gidshear Morwitz 46--Ludorica 39, Edward 13, Constantine 3, Joanna 1. Philadelphia rd Gigos John 25. Pine
Gilmore Thomas 40. 526 Second Gillis E S 52--Lena 50, Mary M 25, Barre 21, Morris 18, Fannie 19. Philadelphia rd Gilles Jacob 12--Samuel 11, Isaac 6. Philadelphia rd
Gill John 38, laborer--Catherine 34, Minnie 12, William 6, Joseph 3, James 5 m., Catherine 65. 303 Fifth Gillespie James 34--Mary 35, Jane 18, Sarah 16 George 13, Warren 10. Fourth Gillespie John 38, laborer--Eliza 38, Eddie 20, Lizzie A 17, John 15. Ontario
Gillespie Ellis 19--Leon 18. 501 W Fourth Gellespie John 28, laborer--Lillie 24. 433 Vine Gillespie John 27. 509-511 Broad
Gillespie Jennie 18. W Fourth Gillespie John 28, 12 1/2 W Third Ging William 50--Bridget 45, Thomas 12. 326 Third
Ginkinger Elizabeth 57. 421 Birch Geisendaufer Frederick 59--Matilda 55, Matilda 24, Julius 22, Otto 19, Minnie A 17. 314 Birch Glancey Cornelius 58--Catherine 56, Benjamin 23, laborer, Alice 18. 461 Elm
Glasvitchir Rachael 18. 433 Wyandotte Glintz George 52--Elizabeth 37, Valentine 20, Clara A 15, Sarah J 12, Mabel L 7, Albert H 6 Gobs Caroline 45--John 20, Joseph 14, Pauline 12, Mary 9. Ontario
Goble Reinhard 40. Ontario Godna Michael 26. School alley Godshalk David J 53, publisher S Bethlehem Star. h 125 High b
Goldoes John 35. Buttonwood Gommere Robert M 43--Elizabeth H 40, Rebecca H 17, William Jr 13. 501 Seneca Goodwin Stanley H 55, general eastern Supt LVRR--Elizabeth F 57, Henrietta R 22, Helen 20, Leonard 19. Delaware ave
Goodwin Mary 60--Barnet 28, Richard 22. Walnut Gorman Patrick 40, laborer--Mary 26, Patrick 16, John 11, James 3, Mary 3 m. 832 Buttonwood Gormau Patrick 23, druggist. 213 Locust
Gorman Marcus 8. 10 W Second Gorrobrad Herman 49--Mary 45, Charles 22, William 21, Clara 11, Ida 17, Lucalle 14, Edward 7. 132 Northampton ave Gosner Willirm H 46--Rebecca A 48. 410 Wyandotte
Gowald Stephen 22. Second Gradwohl Albert 37, dry goods and groceries--Maria 35, Minnie 14, Charles A 10, Fredereck 1. 30 Fourth Graf Wendelin 32, puddler--Mary 27, Frank 8, Theresa 7, Mary 4. 126 Second
Graff Mary D 47--Prayton M 18, Effie 15. Cherokee Graff Bernhard 34, laborer--Theresa 30, Mary 9. Walnut Gray John 49, laborer--Margaret 50, Julia 24, James 22, John 20, William 16, Julia 76. 136 Second
Gray Patrick 53, laborer--Margaret 53, William 22, laborer, Patrick 19, Maggie 17, Ellen 16, Bartholomew 13. 941 Third Gray William 74, laborer--626 Fifth Grant John J 45--Emma 36. 415 Birch
Grant Ulysses S 14. 2 Second Graham James F 31, pressman--Emma J 31, Helena 6, Emily L 5, Marion M 3, Nellie G 2. 303 W Fourth Graham James & Son, Real Estate and Insurance, cor Third and Broadhead ave, h 301 Broad ave
Graham James 57, real estate and insurance--Eliza 56, Lizzie 26, Milla 18, Alex 26, real estate. 301 Broad ave Gramlich Joseph 60--Franz 18. Phila road Grandel Stephen 30. School alley
Grater Annie 20. 22 W Thid Gragus Stephen 24, Second Granoski John 32. Third
Green Charles H 25, plumber--Laura M 23. 413 Wyandotte Green Abraham 38, Constable--William 12, Gerty 9, Daniel 7. No 3 Furnace Green Charles W Jr 46, laborer--Charles B 18, William H 7, Catherine 67. Phila road
Green George L 33, machinist--Effie C 32, May E 5, Mary 57. Cherokee Green Michael 30, laborer--Estella 28, Jane 6, John 1. 303 Fifth Green Daniel 28--Mary 30, Edward 4, John 2 m. 311 Mechanic
Green Catherine 48--Kate 22, Rose 20, Mamie 18, Annie 16, Hannah 14, Daniel 12, Bridget 9. 718 Third Green Benjamin F 58, liveryman--Elenora 50, Amanda 22, Alice 16, Annie 11. 436 Pawnee Green Adam 19. W Fourth
Green Theresa 25. Wyandotte Grego Joseph 31. Second Gregory Lozus 31. Third
Greenwald Marcus 25. 503 W Fourth Greener Mnry 18. Laufer block Greenburg William H 45. 711 Third
Greenenbaum Solomon 26. 2 Fourth Gress John 28--Theresa 22, John 2, George 24, prop'r American Hotel. Mary 13, Annie 19, Mary 9m, Stephen 27, Annie 20. 313 Third Greswas Michael 55. School alley
Griffin Jane A 45--John H 22, Annie 16, Daniel 14, Joseph W 12, Henry 9. 315 New Griggs John S 20. 420 Pawnee Gristy Soloma 23. W Fourth
Grim Milton S 36, printer--Mary E 33, George M 13, Florence M 11, Arthur E 9, Blanch I 6, Lillie V 4, Frank I 2. 10 Dakota Grim Aaron S 33--Emma W 29, Clarence L 6. 518 Broad Grisco Warteg 35. School alley
Griswold Emma 55. Broad Groman Reuben 58, bricklayer--Rebecca 56, Mary 29, Elva 24, Laura 22, Lillie 19, Mabel 15. 512 Seneca Groman Gertrude C 17, Teacher, 512 Seneca
Groman J Frank 34, contractor--Alice M 34, Ruby M 12, Mary J 9, Charles F 6, Rebecca E 4. 507 Cherokee Groman Morris 20. L V depot Groman Ferdinand 31, laborer--Bertha 31, Paul 4, Walter 2, August 55. 1122 Locust
Groman Charles H 29--Mary L 23, Geo L 2. 531 Broad Groman Thomas H 32, coal dealer--Lizzie A 30, Helen M 5, Lucy M 2. 510 Seneca Grossert John 32, laborer--Scholastiqua 30, John 6, Emil 3, Charles 2, August 2. Wood
Grossert Joseph 40, laborer--Kate 28, Katie 8, Rosa 3, Andres 63. Ontario Gross Victor E 36--Mary A 37, William H S 57, salesman, Madison F 15. 5 Fourth Gross Abner H 29, cigars and confectioner--Jennie A 27, Charles A. 433 Wyandotte
Gross Mary 40--Emily 19, Walter J 17. 475 Vine Gross Joseph E 30, clerk--Sarah C 32, Joseph O 2. 459 New Gross Martha 52. Third
Gross Alice 20. 338 W Fourth Gross Isaac 45. Mechanic Gross Barbara 54--Jocabina 15. Walnut
Groff Joseph H 38--Annie 50. Third Groff Joseph 26. Third Groff Joseph 42--France 27. Fourth
Groff Joseph 25. School alley Groves James P 55, coachman--Sarah F 47, Robert L. Lehigh Grote Albert 44--Amelia 43, Mary 20, Ida 18, Emma 15, Martha 13, John 11, Edward 9, Hannah 6, Louis 3, Ellen 1. Philadelphia road
Gruver Chauncy A 33, machinist--Olivia 31, William 11, Charles 9, Howard 6, Lillie C 3. 441 Pawnee Grube Ellen 40--Adam 14, Daisy 11, Rose 6, Joseph 1. 172 Second Grube Sophia 23. Wood
Grube Rosa 6. Fifth Gugash Mary 25. School alley Gunenbaum Joseph 23. 16 New
Gunkle Charles L 51--Mary 49, Jennie 18, Emily 14, Hannah 6. Mechanic Gunning John 48--Bridget 42, Ellen 18, Rosa 16, Honora 14, Katie 10. Grand street Gusdorok John 29. Third
Gutzer John 39. School alley Guth William C 31--Nellie 25, Correl F 5, Harold C 3. 507 Cherokee Guth Jacob Z 68--Mary M 55, Jacob F 12. 447 Pawnee
Gyord Tot 27. 208 Pine Gyurino Alax 22. 328 Pine        

Home         Communities         Links        South Bethlehem