LAFAYETTE  COLLEGE
 STUDENTS

Northampton Co.
1890

                                       

FRESHMAN  CLASS

SOPHOMORE  CLASS

JUNIOR  CLASS

Ackerman William Alfred, 174 East Hall

Adams Samuel T, 339 McCartney

Allen Lewis H, 111 Mckeen Hall

Anderson John E, bds Prof Coffin's

Apgar Charles S, Nesquehoning, S E

Baldwin Henry M, bod Prof Coffin's

Beddall Charles N, 182 East Hall

Bieber Herbert W, 229 Bushkill

Breisch Ernest E, 27 South College

Brinker Frank H, 338 Porter

Campbell Ario, 173 East Hall

Chambers William G, 40 Henry

Clifton Samuel T, 122 S 11th

Clymer Edwin S, bds Arlington

Coffin George F, 321 Cattell

Colhoun Edmund R, 184 East Hall

Contrell Robert G, 164 East Hall

Craig Henry D, 122 McKeen Hall

Crane Dwight L, 180 East Hall

Crane Stephen, 170 East Hall

Crockard Frank H, Main

Davis Alonzo B, McCartney

Dean John W W, 49 South College

Dietrich Chester W, 23 South Coffege

Dunsmore John C, 111 Martien Hall

Elmer Theodore Allen, 178 East Hall

Engleman William P

English John K, 120 McKeen Hall

Edwards, E G, 31 Cattell

Fraunfelder Lewis D, 231 Cattell

Gearhart Edwin W, bds Arlington

Gordon Gerald, Lewis Street, Phillipsb'g

Graham John C, 38 South College

Griswold Ray Eliot, 101 Newkirk Hall

Gruver William S, 172 East Hall

Hagerty John H, Jr, 251 S Main, P'burg

Hamlin Harry F, 207 Ferry

Hanson William W, 82 Newkirk Hall

Harder George Edgar, 121 McKeen Hall

Hardy James Graham, bds Prof Hardy's

Harper Walter A, 77 Blair Hall

Harrison Horace P, 321 Porter

Hartnell George, 44 South College

Hawkins Edward E, 46 South College

Hayden Floyd Amandus, Jr, 82 West

Hoffa Robert A, 200 McCartney

Holloway Thomas B, 124 McHeen Hall

Howell Joseph, 12 Delaware

Hulick Frank R, 115 S Sixth

Inglebright George O, 30 South College

Johnston Samuel, 103 Newkirk

Kiefer Joseph M, 171 East Hall

Kirkendall Fred C, 141 McKeen Hall

Koons Ulysses S, 120 McCartney

Kreemer Samuel I, 49 South College

Losee Joseph T, 78 Blair Hall

Litzenbert Herbert D, 130 McKeen Hall

Mason Louis B, bds Arlington

McCormick Robert, 134 McKeen Hall

McKown Cecil C, 159 Porter

McMurtrie Aduah, 15 South College

Magill William H

Middaugh William C, 721 Ferry

Miller Joseph R, 171 East Hall

Miller Melchoir W, 47 South College

Miller Samuel H, Chestnut Hill

Miller Willis S, 145 McKeen Hall

Mosser George H, 321 Porter

Mulholland Isaac Stanley, 36 S College

Mullineaux John E, Wilkesbarre

Munson Samuel B, 38 South College

Nightingale Fred Oscar, 13 S Fifth

Ormsby Frank G, 166 East Hall

Palmer Horace Lucius

Perkins Harry H, 115 Martien

Piper Albert E, 1133 Ferry

Prall Samuel O, 15 South College

Pross Christopher Frederick

Reed L A

Reeder John K, 315 Spring Garden

Reese Frank I, 26 N Third

Richardson Frank W, 116 McKeen Hall

Sands William A, 31 South College

Schiener Edgar N, 131 McKeen Hall

Schimmel Edward S, 615 Ferry

Schreyer Harry H, 156 Porter

Schockley William P, 27 S College

Sigafoos Jacob H, 988 Wilkesbarre

Sigafoos Orville L, 1111 Washington

Smith Ernest G, 30 South College

Smith James H, 21 South College

Snyder John M, 21 South College

Throm Henry S, 120 McCartney

Van Horn Lewis R, 165 East Hall

Voight Gustav K, 137 McKeen Hall

Wagner Charles W, 168 East Hall

Weaver John F Jr, 232 Cattell

Woehrle John W, 49 McCartney

 Albertson Charles, 155 Porter

Albright Frank, 620 Ferry

Ammerman Stephen L, 111 N Front

Baxter Frank, 138 McKeen Hall

Beale Joseph Robert, 102 New

Beidleman Harry C, S Twelfth

Bigler Alexander B, 231 Cattell

Bigler George Rodin, 231 Cattell

Bloombergh Edwin C, bds Prof Bloom'h's

Bretz Frank Kirby, 160 Porter

Bucher Hiester, 76 Blair Hall

Bunting Fred Aldred, 123 McKeen Hall

Buxton Fred Jewell, 123 McKeen Hall

Caperton William G, 120 McKeen

Carmichael Spencer P, 160 Porter

Chamberlain E C, 113 McKeen Hall

Colvin Russell Hoke, 135 McKeen Hall

Cooke elmer F, 159 Porter

Cortright Coloner C, 114 N Third

Craig Philip I, 122 N Eleventh

Crosby James J, 114 N Third

Davis John M, 147 Porter

Doremus George S M, 521 Ferry

Esler Alexander, 68 Blair Hall

Fenstermacher Wm A, 20 South College

Foster Eugene C, 121 McKeen Hall

Frantz Elisha James, 39 South College

Fretz John E, 157 Porter

Gailed Robert R, 12 South College

Harris Walter, 91 Newkirk Hall

Hammond Eugene C, 160 Porter

Hapgood George D, 808 Ferry

Hershey Aldus N, 129 McKeen Hall

Hoag Percy LaT, 143 McKeen Hall

Hoff John N, 131 Martien Hall

Jackson Henry E, 12 South College

Kutz Ira G, 23 South College

LaMonte Wellington, 180 East Hall

Laubach Edwin H, 825 Ferry

Leeds Arthur L, 110 Martien Hall

McCune Thomas C, 30 South College

McHenry Edward J, 111 N Front

McLaughlin Edward T Jr, N Fourth

McSparran John A, 33 South College

Makiver Harry J, 131 Northampton

March John L. Bds Prof March's

Medina Juan Antonia, 132 McKeen Hall

Meeker George H, 236 Main, P'burg

Michler William M, Cattell

Miller Frank E, 145 McKeen

Miller John, 839 Wilkesbarre

Miller Marshall, 56 South College

Moore James Jr, 56 South College

Oliveira Helcias de, 319 Cattell

Peck John L, 25 South College

Peck Robert, 25 South College

Rader Harry F, 25 South College

Reifsnyder Samuel K, 137 McKeen Hall

Reilly Thomas F, 117 Madison

Richards Ellerslie W, 401 Centre

Robinson Joseph J, 76 Blair Hall

Roe Jesse, 78 Blair Hall

Rutherford John M, 67 Blair Hall

Salmon James M, 135 McKeen Hall

Shertzinger Ralph W, 182 East Hall

Schoonover Everett L, 144 McKeen Hall

Seem Charles J, 111 Martien Hall

Sharpless John R, 126 McCartney

Shellenberger John M, 405 Bushkill

Silliman Joseph Mitchell

Simmons James D, 48 South College

Smith George P, 112 Martien

Steckel Samuel W, 24 Soath Callege

Stoops William H, 115 S Union

Swem Earl, 58 South College

Walter Cruce, 172 East Hall

Wilson Samuel T, 130 McKeen Hall

Woolslair J R, 136 McCartney

Aller Nathan S, 147 Powell Hall

Bannen William B, 821 Ferry

Blauvelt Warren, 200 Northampton

Bloombergh Augustus, Prof Bloombergh's

Bond Erastus, 45 South College

Bubp Harry G, 136 McCartney

Buxton Charles B, 123 McKeen Hall

Chamberlin Harry W, 156 Powell Hall

Christie William M, 60 South college

Coates Harold P G, 120 McKeen Hall

Craven John B, 74 Blair Hall

Dare Charles E, 130 McKeen Hall

Detwiller William K, 22 Centre Square

Drew Harry, 623 High

Dumont Wayne, 224 Main, Phillipsburg

Eger Edward F, 118 Martein Hall

Elliott John S, 206 McCartney

Fisler Harry C, S L Fisler's

Funk William G, 32 South College

Godcharles Fred A, 127 McKeen Hall

Greves Ulysses S, 37 South College

Grumbine Harvey C, 12 South College

HamiltonRobert A, 739 Ferry

Heft George S, 2d and Spring Garden

Henderson James A, 75 Blair Hall

Hoffa William S, Pros Coffin's

Howard Archibald, 841 Ferry

Hower David L, 142 McKeen Hall

Hulshizer Sharps, 229 Washington, P'burg

Jack William McD, 47 South College

Jones William A, 125 Martein Hall

Kellogg Winthrop C, 60 South College

Knox James H M, Dr Knox's

Krecker Preston S, 21 South College

Laird John B, 42 South College

Laudig Oliver G, 142 McKeen Hall

Leiper John B, 39 South College

Loux, Charles W, 32 South College

Loux Edward A, 206 McCartney

McIlvaine William, Jr. Arlington House

March Moncure, Prof March's

Maxwell Edgar B, 117 Martein Hall

Meyers Elmer L, 225 Cattell

Mitchell John G, 175 East Hall

Nesbitt Auther F, 13 South College

Oliver Henry D, 37 S Fifth

Pursel Harvey, 112 Martein Hall

Robinson George L, 76 Blair Hall

Rodenbough Albert C, 1 Cattell

Rothermel Edward H, 104 Newkirk Hall

Sechrist Frank K, 112 Martein Hall

Seem Samuel H, 111 Martein Hall

Semple Henry B, Jr, 223 Northampton

Shimer Sterline D, 13 South College

Shuster Elwood D, 115 Martein Hall

Sigman Frank G, 700 Northampton

Tyler Ansel A, 1313 Ferry

Walters Clarence, 229 Brainers, P'burg

Wasley George W, 183 East Hall

Williams John R, 33 South College

Young Ernest C, 117 Martien Hall

Laho Elizabeth, 724 Northampton

Home      Communities      Links      Email:  ritar@enter.net