SOUTH BETHLEHEM, PA

CENSUS DIRECTORY for 1890
Northampton County





FAMILY  NAMES  BEGINNING  WITH   S - T - U - V -W - X - Y - Z

Sabol Andro 57--Susan 38, Julia 7. Second Sabold Ludwig 33--Susan 22, Yazo 2m. Second Sabold John 44. School alley
Sabold Michael 29. School alley Sabaskai John 39, School alley Sackan Andrew 30. Pine
Safko John 22. 321 Third Sage Frank 20. 16 W Fourth Sailor Emma 19. Walnut
Salsburg Lewis 25. Phila road Salsburry Martin S 18. Laufer Block Sames Wiliiam 43, bricklayer--Elizabeth 42, Joseph H 16, William H 11, Susanna 3. 104 Mechanic
Samuels Job 56--Sarah 49. 427 Elm Sanny Peter 20. School alley Sane Daniel 40. 603 Third
Santo John 31. Second Sanborn Edgar 24. 507 Cherokee Sanders Minnie 38--George 19. 373 Wyandotte
Sandt Samuel 43, teamster--Meta 18, Susan 13, Sarah 11. 406 Pawnee Sandt Susanna 74. Chestnut Saporo Stephen 20. Second
Sarka Stephen 24--Kate 21, Borress 2. Second Sarsko Joseph 40. School alley Sarkmiller Margaret 17. 421 W. Fourth
Saslow Martin 33. Second Saslow John 28. Third Sanervine William 23--Ellen 20. Phila Road
Savidge Alfred C 35--Mary 27, Alfred 5, Garrett 5 mos. 430 Wyandotte Savidge Edward 37--Annie 23, Mary 5, Julia 3, Anna 2 mos. Linden Savouskee Ellis 35--Mina 28, Sarah 10, Abraham 8, Mary 6. Philadelphia rd
Savoyska Stanne 26. School alley Sayre Robert H 65, purchasing agent B I Co, M N 45, John N 7, Francis Z 5. Wyandotte Sayre William H 52, general coal agent, Lizzie 51, Clara 29, William Sayre, Jr 25, Annie 49. Wyandotte
Sazriah Joseph 29. 2 Fourth Scanlan Morris 65--Juilan A 63, Joseph 3. 215 Fifth Schaeffer M S , Commission Merchant, University Skating Rink.
Schaffer Manasses 50--Emma 59, Amanda 19, Annie 14, Albertina 14, Carrie 12, William 8. 213 Fifth Schaffer Wilson 29--Reuben 24, Frederick 3, Robert 1. 213 Fifth Schaffer Morris T 43--Mary E 43, Carrie 15. 621 Pawnee
Schaffer Ella 21. 202 Fifth Schaffer Pauline 27--Rose 2, Mary 9m. 203 Church alley Schaffer Emanuel 48--Mary 46, Lydia 5, Mary J 12. 323 Broad
Schaffer Harry F 18--John 16. Ontario Schaffer William M 57, prop'r Exchange Hotel--Annie A 39, Robert M 13. L V Hotel, opp L V depot Schaffer Elias W 72--Fayetta 56. Philadelphia road
Schaffer Richard H 23, teacher. 506 Cherokee Schaffer John W 59--Sabina 55. Broad Schaffer John 33. Spring alley
Schludd Louis 44--Catharine 47, William 17, George 14, Charles 11, Harry 9. 409 Fifth Schram Gottlieb 64--Susanna 54, Hannah 19, August 15, Louisa 12, Rosa 9. Wood Schram Frank 29--Mollie 25, Charles 5, Amelia 1. 24 W Third
Schantzbach Henry 28--Sarah 24, Jennie 2, Florence 4m. Wood Schick Catharine A 63--John A 36, Alice J 34, Isabella D 27, Emily F 23, Eugene M 10. 6 Fourth Schick Francis 27--Martha M 19. Fourth
Schick Maria 48 Schultz Martin 44, laborer--Louisa 44, Charles 17, Gotfried 14, August 11, Augusta 6, Emma 4. Mechanic Schultz Maria 71. Fourth
Schoenen Robert H 35--Mary L 32, Carrie E 10, Mary A 8. Pawnee Scheoener William F 30--Alice 24. 472 Vine Schriber George 33--Annie 32, Bertha 7, Annie 5, John 2. Philadelphia road
Schweckten Robert 52--Louisa 52, Emma 25, Martha 20, Minnie 17, Lulu 15. 106 Third Schatlin Harry J 62--Catharine 62, Theodore 26. 24 Mechanic Schrader Benwell 49, laborer--Margaret 45, James H 16, William C 15, Benwell 10. Philadelphia road
Schellenberger Amelia 30--Mary 30. Philadelphia road Schellenberger Henry 25--Edna 19, Herbert 3m. Philadelphia road Schuman Anthony 77--Leah 70, Sarah 30. 442 New
Schuman George W 31--Laura J 28. 15 Church alley Schutz Henry 36--Agnes 26, Franklin 6, Robert 2, Ellen 7. Bradley alley Schrantz William 48--Mary 46, Eva 13. Mechanic
Schak John 30--Annie 27, Mefanie 7m. Third Schnable William 35. Philadelphia road Schnobel Levine 27. 202 New
Schmitz John 35. School alley Schmitz George 24. School alley Schmitz Carl 40. School alley
Schmitz Carl B 21. 452 Vine Schoeneberger Daisy 17--Sarah 14. Fifth Schotland Levina A 50--Sallie 45. Packer ave.
Schleifer Henry B 33--Amanda 29, Erwin 16. Graham court Schraib Augustus 26--Harriet 31, Erwin 9m. Philadelphia road Schmaltz Jacob 47--Barbara 50, Jacob 20. 463 Elm
Schrempel Theresa 57--Amelia 29, Elizabeth 24. 317 Birch Schreder Gustave 49. 333 Elm Schrimp Maria 81. Wood
Schnure Minnie 5. 420 Broad Schilling Augusta 66. 108 Second Schloss Joseph 18. 422 Wyandotte
Schlosser Alice C 16. 512 Wyandotte Schibaco Valint 36. Pine Schenrock Herman 25. 2 Second
Schitte Frank 21. Birch Scholte Arnon 10. 529 Broad Schoffa Wendel 37. Second
Schank Atchie 15. 1 W Fourth Scholl Clara C 9. Alaska Schned Peter 19. Third
Schmutz France 38. Fourth Schrumpf Martina M 21. 462 New Schecht Wilhelm 23. Second
Scott John 57, laborer--Kathrine 53, Edward 31, laborer, John 29, Bridget 27, James 25, roller, William 23, Mary 21, Margaret 19, Patrick 17. 324 Third Scott Winfield C 30--Carrie B 24, Elizabeth A 17, Emeline B 14, Irene B 10, William W 7. Packer ave Scott Edward 45--Rebecca 40. 736 Buttonwood
Scott Robert 28--Helen 27, William 6, Jennie 4, Annie 2. 710 Buttonwood Scott Thomas 57, puddler--Kate J 53, Albert 26, Mynee 24, Kate 22, Lizzie 18, Thomas 16, James 12, Mary 13. 208 Locust Scott James 48--Ellen 46, Mary 17, Ellen 12, William 10, James 8, Marian 18. 501 Second
Scott Rev John F 30, pastor Frist Presbyterian Church--Eugenia 30, David B 3. 447 Vine Scott Walter 10. 607 Buttonwood Scott Irwin C 47. 1 to 6 Wyandotte
Schull Rachaez 28. 303 fourth Searma John 28. School alley Searma Howard 25. 16 New
Semms Eliza 56--Erwin 19. 436 Elm Seems May E 16--Cora B 14. 436 Elm Seigried Aaron 49--Mary 56, Joseph 15, Lizzie 26, Laura 13, Jessie 5. 426 Broad
Seigfried Joseph 73--Rachael 67. 418 Broad Seigfried Richard W 50, engineer--Sarah E 44. 217 Northampton Seiple William H 39--Amanda L 36, George H 17, Carrie C 15, Samuel A 9, Ada M 6. Broad
Seiple Adinson 47, engineer--Maria 49, Franklin G 16, Ida J 19. 320 W Fourth Seiple A 33--Clara 25. 447 Walnut Seifert Jeremiah 41, iron helper--Henrietta 41, Edwin T 16, Emma E 14. 461 Vine
Seifert Joseph 45, laborer. 114 Second Seifert Charles F 51, huckster--Abbie 48, Erwin 23, Edward 14. 520 Broad Seitz Frank 33--Minnie 28, Frank 5, Annie 2, Harry 1m. Fifth
Seigenfuss Alice 29--Addison 18. 22 Fourth Seiger Robert 22. 512 Cherokee Sell William H 44--Amanda S 42, Andrew F 18, Herbert D 12, William H 7, Henry J 2. 111 Fourth
Sell Louis 55, laborer. 2 Second Sell August 50. 10 W Second Semple Frank S 20. 319 Cherokee
Semple John B 20. 442 Cherokee Sensenbach Robert M 37--Carrie 34, Lulu 11. 433 Wyandotte Serfass Paul K 34, clerk--Emma A 34, Oliver P 9, Gertrude M 7, Raymond B 4, Harrison M 2. 333 W Fourth
Serfass Paul 61, laborer--Sarah 55. 440 Elm Serfass John 30. 301 Fourth Serrais Everad 61. Fifth
Sexton Thomas 29. 601 Fourth Seyfert George M 34--Elamanda 34, Harvey G 14, Harry F 11, Lilly M 9, Henora M 6. Alaska Shay James 26--Margaretta 34, John 13, Ellen 12, Julia 9, Debara 6, Margaret 4, James 1. Mechanic
Shay Lizzie 39--John 19, James 12, Mary 13, Jane 6, Christopher 5. Fifth Schaffer Eliza 35--Clinton 23, Horsey 22, Harry 21, Birden 17, Robert 15, William 11, Charles 10, Stella 8. 4 W Fourth Shaffer Isaiah 25--Abba 20, Harry 4, Annie 3, Ellen 1. 403 fifth
Schaffer Susan 48. 301 Fourth Shaffer Milton M 24. 10 W Second Shaffer Catharine 35. 10 Wyandotte
Shaffer John J 23. 428 Birch Shaffer George F 23. 229 Third Shaffer William 40. 423 Brodhead
Shankwiler Harry A 62--Lizzie E 55, Lillie 21, Ida 17, Effie 15, William C 9. 2 Fourth Shable John 44. Fourth Sharp Alex 19. 419 W Fourth
Shannon Charles 19. 18 W Fourth Sheenan Paul 50--Bridget 44, Mary 20, Margaret 17, Pete 16, Paul 14, John 12, Ellen 10, Catharine 8. Phila rd Sheehan Bridget 6. Phila road
Sheehan Patrick 40--Ellen 40, Patrick 20, Peter 17, Mary 15, Annie 13, Paul 11. Wood Sheehan Daniel 70. 805 Buttonwood Sheehan Peter 50--Margaretta 40. Walnut
Sheehan Maggie 20. Fifth Sheehan Daniel 62, laborer--Anna 62. 331 Mechanic Sheridan Rose 33--Annie 11, Clement 9, Rose 6, Daniel J 4, James H S 35. Third
Sheridan John 80--Bridget 29. 465 Vine Sheetz Henry W 43--Ella 36, Herbert 13, Daisy 12. 511 Wyandotte Sheary William 41--Milton 18. Phila road
Shearer Leopold 39--Agner 30, Leopold 7. Walnut Shellenberger Newton 34. Phila road Shelby Charles K 21. 443 Cherokee
Sherry Ira C 48--Mary E 45, Frank J 13. 222 W Second Sherry George 75. 216 W Third Sheib Amanda 46--Mamie 9. Phila road
Shimer Jacob F 55--Louisa 36, Harry D 21, Clarence F 14, Bessie M 1. 331 Wyandotte Shimer James O 64--Elmira D 60, Carrie E 30. 517 Cherokee Shinner Franklin 72--Rebecca 32, Alice 13. Fourth
Shimer Allen R 26--Ellen M 24. 333 Wyandotte Shimer Albert 23. 333 Elm Shiffert Daniel B 36, jeweler--Kate 32, Minne 10, Mabel 1 m. 417 Wyandott
Shiffert Reuben 58--Olivia 53, George 25, Louisa 23, Edith 7. 349 Broad Shirden John 60--Mary A 60, David 30, Margaret 21, Mary A 19. 315 Fifth Shipman Samantha A 60--Elizabeth 35, Eugene H 27, George B 24. Cherokee
Shireman John 20--Sarah 20, Eva 2. 434 Brodhead Shilling Alexander 29--Lottie 19. Broad Shinkler Mamie E 12. 408 Walnut
Shipp Edward 18. Birch Shields Annie 19. 420 Locust Shively Solomon 49--Emma 49, Lizzie 20, William 14, Frank 12. School alley
Shively Harry W 24--Sarah A 18, Moble 9 m. 124 Second Shortz Charles 54--Christian 55, Frederick W. Church alley north side Shoest Levie 28--Mary 30. 412 Fifth
Shoemaker William 20. 451 Walnut Shuman George 35--Mary 31, Charles 6. Mechanic Shuman George 33--Ella A 30, Emma 6. Mechanic
Shyp Ephraim 64. 301 Fourth Sichternon Caroline B 26--Arie J 3. W fourth Sidlo Joseph 18. School alley
Sier Stephen 25. School alley Siewa Joseph 34. School alley Sieger Henry N 32--Annie 30, Robert 9, George N 1. Vine east side
Seigfried Jackson 33, teamster--Carrie 43, Bertha 11. 201 Church Siegfried Daniel 48. Wyandotte Sigmond Andro 40--Joseph 35. Second
Sikor Andrew 32--Annie 26, Mary 3. Pine Silverman Joseph 50--Mary 45, Louis 20, laborer, Katie 19, George 17, Eugene 14, Carrie 13, Annie 11, Josephine 7, Oscar 4. Mechanic Silas Marlin 32. Second
Silverstone Michael 22--Kate 22, Albert 1. Philadelphia road Simpson Charles 22. 16 W Fourth Simon Lucas 25. School alley
Simons John 35--Kate 37. 826 Buttonwood Simons Maggie 3--John 2. 826 Buttonwood Simisak John 41--Annie 35, John 15, Annie 8. Second
Simisak Andrew 40. School alley Sinwell Christiana 61--William 23. 629 Third Sinwell John C 32--Mary S 30. 631 Third
Singley Ludwig 29. Philadelphia road Sipol Anton 23. School alley Sipsle Susanna E 19. Walnut
Sisca Amgenet 30. Philadelphia road Sitlo Stephen--John 28. Fourth Sitzman John 25. Second
Sitsman Richard 21. Hess alley Skelly Peter 28--Bridget 28, Bernard 1, Joseph 26, Michael 24, Mary 16. 402 Third Skevolovitch Danatz 30. Third
Skodda Andro 21. Second Slatenbecker Frederick 54--Matilda 54, Sarah 19. 519 Wyandotte Slhsar Paul 28. School alley
Slapka John 21. School alley Slabody John 24. School alley Slabanni George 38. Second
Sloyer Henry 33, laborer--Sarah 28, Marietta 6, Annetta A 4, Mabel B 3, Helen 1. Fourth Sloyer David O 32--Alice D 26, Charles O 5, Franklin R 1. 443 Birch Sloyer David 44--Margaret 86. 204 Third
Slofskosky George 27. School alley Smaerine Joseph 38--Mary 28, Jacob 12, Israel 11, Ida 7, Louis 5, Emma 3. Phila road Small James 23. 10 W Second
Small John 50--Uesula 47, John 23, Adolph 7. Third Smagybo Joseph 30--Peter 24. School al Smigolos John 30. Pine
Smith Henry J 38--Augusta 28, Anna 5, Emma 3, Herman 1, Peter 53, laborer, Sarah E 42, Mary B 18, Elizabeth 16, Peter 14, William 11. Mechanic Smith Mary 9. 122 Mechanic Smith Emil 48--Matilda 37, Mary 12, David 10, Conrad E 8, Matilda M 4. Mechanic
Smith Louis L 30--Maggie 22, Mary R 2. Mechanic Smith John P 66--Mary 57. Phila road Smith James 33, laborer. Phila road
Smith Frnklin 8--Floyd 4, George 30. Phila road Smith John P 31, laborer--Mary E 23. Wood Smith Clarence 21. 431 Wyandotte
Smith Mary A 32--Preston 31, laborer, Erasmus 29, Harvey 16, Joseph 12. Ontario Smith Fidel 25--Annie M 27, Stella E 5, Emma J 3. Ontario Smith Annie 66. Ontario
Smith John 41--Cora 26, Catharine 59, Harry 21, Rena 3. Pawnee Smith William 31, teamster--Josie 29, Annie 7, Thomas 10, Sophia 5. 511 Third Smith Milton 27--Elva 27, Charles 6, Wilson 4, Susie 1. 10 W Third
Smith John 37--Mary 36, Mary 6. School alley Smith Stephen 23. School alley Smith Stephen 22. School alley
Smith John 30. School alley Smith Martha I 29--Elizabeth 26, Catharine 23. 338 W Fourth Smith Harry 21--Christiana 62, Harry 6. Laufer block
Smith Isaiah M 38--Amanda L 32, Oliver W 7. 441 Vine Smith William H 37, laborer--Martha 37, Franklin 17, Attila 14, Charles 11, Minnie 9, Eada 6, Alice 3, Elsie 10m. 439 Birch Smith Harry S 53, puddler--Hannah 47, Harry S 25, James 19, Michael 17, William 15, John 12, Joseph 5, Kate 22, Mary 9. 410 Third
Smith Daniel H 55--Catherine 55. 17 Third Smith Thomas 47, laborer--Ellen 47, Thomas 19, William 17, Kate 15, Edward 12, George 8, Emma 6. 328 Third Smith John, Ludwig, Gottlieb. 532 3d
Smith Robert 20. 102 W Fourth Smith Emma 6. 338 W Fourth Smith Louisa 28. 423 Brodhead ave
Smith Arthur M 25. 123 Fourth Smith Frank D 2. 26 1/2 W Third Smith Julia 50. 502 Pawnee
Smith Barbara 4. 126 Second Smith Wilson 25. 425 W Fourth Smith Howard 10. 402 Fifth
Smith Mary 19. 111 Third Smock James H 44--Elizabeth 40, Sallie 17, Ephraim 14, Mary 10, Clyde 3. Phila road Smock Augustus A 34--Mary 35, Walter A 9, Helen E 7, Ethel A 2. 512 Pawnee
Smock Augusta 35--Warren A 7. Walnut Smock Harry E 19. 408 Walnut Smock Teresta 33--Harvey J 10, Robert H 8. Broad
Smullen Isabella 60--Jane 36, Thomas 34, Daniel 32, Ellen 26, William 10m. 503 Fourth Smylie Matthew C 40--Virginia 39, Ellen 17. 414 Cherokee Snideman Garret B 26--Jennie S 26, Sarah M 63. W 8th and Uncas
Snowhill Sarah F 61. 433 Brodhead Snyder Stephen A 52--Lizzie 52, Annie 20, Stephen A D 18, DeWitt 17, Susie M 26. 433 Cherokee Snyder Andrew 51--Lilzie 42. 418 Wyandotte
Snyder William 48, fireman--Elizabeth 42, Mary A 18, Freeman P 14, William E 8, Laura M 10, Herbert R 5. 601 Ontario Snyder Warren B 29--Flora M 29, Blanche M 5, Irena 3, Roland 1. 512 Wyandotte Snyder Edward 33--Caroline 29, Edward I 6, Jennie F, Rosa W 2. Walnut
Snyder Henry 24--Harriet 23, Emma S 1. Alaska Snyder Francis 30--Mary J 19. Broad Snyder Lucinda 60. Fifth
Snyder Nathaniel B 50--Catherine E 59. 19 W Fourth Snyder Preston 23. 2 Fourth Snyder Charles E 35--Barbara 35, Gertrude 15, Lizzie M 8, Thomas A 3, Robert H 1. 321 New
Snyder Mary 31. 7 Walnut Snyder Aaron 9. 431 Vine Third Snyder Michael 42, laborer--Susan 42, John 18, Sarah 16, Frank 13, Ida 14, James 7. 733 Fourth
Snyder Sarah 17. Third Snyder Abraham S 56. 226 W Socnash Andro 23. Second
Socks Emma 18. 418 Broad Sofkosky George 28. School alley Sokacs John 26. School alley
Solt Clara J. 105 Fourth Solsik Stephen 30--John 42. School al Solomon John 45. School alley
Solomon Michael 26. School alley Solliday John H 34--Louisa F 32. 707 Cherokee Soppol John 36. Third
Sorge Charles 57--Isabella 45, Charles 23, Emma R 14. Walnut Borris Sorkas 18. School alley Sottas Stephen 43. School alley
Sottak Stephen 22--Rose 17. School al Souders Minnie 18, Ozell C 17. George E 14. 516 Broad Souders Elizabeth 45--William 23, Isabella 22, John 18, Laura 16, Forest 14, Mary 8, Kate 7, Harry 3, Florence 2 mos. 404 Third
Spangler Erwin E 31--Emma M 25, Geo L 6. 449 Walnut Spangler Linda 22. Seneca Spangenberg Charles 47. 315 Third
Spengler Louisa 52. 451 Walnut Spillan Patrick 34, laborer--Kate 29, Mary 11, Jeremiah 8, Ellen 5, Cornelius 3, Timoth 3 mos. 517 Third Spillan William D 27, Newsdealer and Bookseller--Bridget 25, Lawrence 5, William 2. 6 Third. H 603 Buttonwood
Spillan Richard 19. 617 Fourth Spillan Kate 17. 303 Third Spiack Andro 21. School alley
Spisak George 18. School alley Spundar John 35. Third Stauffer Peter F 40, librarian Lehigh University--Mary H 37, Clara 20, John K 18, Charles M 13, Annie L 10, Peter F 1. 516 Broad
Stauffer William H 33--Sybilla T 32, Grace H 7, Milton T 5, Edith C 3, Edna R 2. 720 Cherokee Stauffer W F 44, librarian Lehigh University--Annie M 43, Edgar 18, knitting mill, Willis 13, Herbert 12. 517 Pawnee Stauffer Abraham 52. 626 Pawnee
Stark Weldon F 27--Anna M 31, Cora 10, Herbert 8, Charles 3, Preston 5m. Philadelphia road Starr Walter 48--Alice 36, Maud 16, Irene 14, Wahnetah 12. Vine Stahley William 37--Catharine 34. Chestnut
Stahley Cora 4. Chestnut Stafair Michael 35. 208 Pine Stalyicha John 25. Pine
Stech Andrew 61. Cherokee Stem Wilson 20. 432 Walnut Stem George L 17. 319 Cherokee
Stem Lewis 29--Sabilla 23, Laura 4, Raymond 3, Harvey 2, Mary 6m. Cherokee Steager Sylvanus 32--Fredericka 27, Allen 5, Bertha 3, Mable 2. 14 Mechanic Steager Clinton 26--Lou 26, Miriam 3. 440 Elm
Stein Wilson 34, laborer--Rachael 31, Mary L 7, Elsie P 5, Sylvanus 2. Mechanic Stein Wilson 35, laborer--Elizabeth 29, Howard W 10, Even G 8, Albert H 7, Anna B 5, Ethel 2. 426 Birch Stein Allen E 22--Elizabeth 23, Arthur M 11m. Third
Steinbach John 18. 520 Broad Steinbach Charles 51--Mary 50, Ira C 14, Cora A 13. Phila road Steinman George W 27--Jennie 20, Baby 2m. Dakota
Steinmiller Philip 54--William 32, clerk, Charles 24, Ella 18. 211 Birch Steinmetz William 20. Birch Sterner Annie L 17, Teacher. Pawnee
Sterner Sarah R 47--Flora R 21, Kate M 10, Lewis F 7, Edward J 4, James W 50. Pawnee Sterner Willoughby 41--Hettie 35, Sallie 13, Lillie 10, Laura 7. 337 Broad Sterner Amanda L 27, Charles 14, Nellie 12, Josiah 62, Charles 25. Phila road
Sterner Charles 26--Annie 23, William 5, Forrest 2, Charles 1. Third Sterner Peter 85. 426 Wyandotte Sterner Laban 20. Walnut
Sternberger Frederick 43--Bridget 42, Mary J 11, Charles F 9, George J 7, Annie A 4. 330 Third Stevenson Edward 53--Ada C 48, Ida B 24. 464 New Stevenson Lizzie 52. Front
Stengel Godfried 23. Second Stear Stephen 33. School alley Steponz Michael 25. School alley
Sthale Joseph 23. Pine Stirk Edward W 29--Ella J 30, Edward 6, Frank 30, Hattie 3m. 508 Wyandotte Stine Annie e 38. 415 Cherokee
Stigler Barbara 67--Mary 38, John G 38, Anna 27. 12 Fourth Stocker Robert 30--Mary 24, Joseph 5m. Wood Stoudt Charles E 25--Nellie 23, Margaret 1. 421 W Fourth
Stoudt Christiana 73. 621 Pawnee Stoudt John F 36--Mary C 32, Annie C 15, Emily C 12, Elmer J 8, Jemima A 6. 436 Brodhead ave Stoll Paul 35--Sarphapena 34, Henry 11, Anna M 7, John 4, Frederena 1. 5th
Storm Jacob M 39, jeweler--Eloise 43, Cora M 19, Daisy E 9. 4 W Third Storer David 35--Mary A 28, Mary 10, Florence 7, Maggie 6, Rebecca 3, Charles P 2, Emma 5m. Phila road Stofflet Anton 36, laborer--Martena 24, John P 3m. Walnut
Stofflet Amanda 41--Harry 21. Birch Stoneback Lucinda 47--Sarah 19. 521 Wyandotte Stokes Margaret 65--Nellie 25, John 23. 617 Third
Stokes William 73--Margaret 73, William 31. 301 Seneca Stokes Mark 30--Bridget 28. 619 Third Stokes Mary 35, L V Hotel, opp L V depot
Stokes Henry H 25. 510 Seneca Stomfor Joseph 21. Fourth Strawn Oliver 44--Annie 16, Herbert 13, Harry 10, Joseph 7, Elsie 6. 621 Pawnee
Strawn James 33--Sarah 33, Robert 11, Mary 6, Gertrude 3. 705 Cherokee Strawn Mahlon A 48--Esther A 52, Stewart 22, Ambrose 19, Elmer 13. 473 Vine Strawn William H 44, boss B I Co--Martha A 42, Emma M 22, Laura J 20, William M 17, George S 15. 428 New
Strawn Sarah 72--Amanda 29. 471 Vine Strawn Cyrus 20. 460 Vine Strawn Sarah 73. Wyandotte
Straley Herman 37--Elizabeth 34, Chas 13, Emma 12, Herman 10, Reinhart 7, Louis 10m. Walnut Straley August 61--Albertina 62, Hulda 22, Albert 20, Otto 16. Walnut Strohl Harry 55--Sarah 43, Harry E 19, Mary 20, Frank 16, Charles 14, Maggie 11, Emma 9, Clinton 6, Robert 4. Fifth
Strohl John 31, laborer--Sarah 31. 3d Strohl John 31--Sarah 32. Philada road Strohl Lafayette 32--Savanna 42. Philadelphia road
Strohl William 28--Abbie 27, Morgan 4, William 3. Mechanic Strohl Eugene 24--Sophia 22, Estelle 3m. Bachman alley Stroka George 30. 617 Buttonwood
Stroman Martha A 22, teacher. box 451, 122 Second Stroman Margaret 49--James H 20, Angie 15. 122 Second Strunk Annie 58. 445 Walnut
Strouse Tillie 24. 115 Northampton Stranger Benjamin 25. Philada road Strepack John 35. Second
Stuber Francis L 44--Amanda 43, Bessie A 18, Frank D 16, Frederick W 11, Lizzie 8. 10 1/2 Third Stuber Jackson 42--Annie 36, William 16, Emma 14, Wallace 11. Dakota Stuber Sarah Ann 69. 430 Wyandotte
Styers Cora 18. 448 Wyandotte Styers Jacob 52--Caroline 53. Phila rd Subertiax Harclint 45. School alley
Suess Volkmar 61--Mary L 48, Ernst J 15, Max R 13, Martha M 11. 426 Elm Suess Thomas 23--Lillie 24, Ester 1m. 424 Elm Suessochot Andrew 46, 1 to 6 Wyandotte
Sullivan Hannah R 19, teacher, box 615. 314 Fifth Sullivan Michael 57, laborer--Johanna 50, John 25, Michael 22, Julia 17. 314 Fifth Sullivan Cornelius 68--Johanna 57, Dennis 20, Daniel 18, Maggie 20. 600 Fourth
Sullivan Patrick 28--Bridget 27, Mary 30, Cornelius 2. Fourth Sullivan Michael 51--John 45. 303 Third Sullivan Mary 58--Hannah 25, Julia 19. 913 Buttonwood
Sullivan Michael 47. Second Sullivan Michael 23. Fifth Sullivan Michael 21. W Fourth
Sumsks John 21. Second Sunclicker Carrie 59. 1 to 6 Wyandotte Sundal John 41. School alley
Suram Ignatz 13--Martham 8. Second Surls Eli 34. loft stable Surresh Paul 32. Third
Sussa Joseph 32. School alley Sustar John 30. Third Sutherland Addie 37--Jennie 22, Emma 20. 16 New
Svado Stavak 28--Andrew 30. 406 Third Svido Wasil 35. Pine Swartz Charles 43--Francis 30, Annie 11m. Chestnut
Swartz Joseph 22. 313 Third Swartz Benjamin F 43--Jennie 43. 445 Vine Swartz Hiram 25. 425 W Fourth
Swager Oscar D 35--Minnie 34, Annie 3. 25 W fourth Sweeney James 51--Fanny 51, Grace 19, Kate 17, Owen 16, Annie 15, Ella 13, James 11, Mary 9, Fanny 7. 400 Fourth Sweeney Michael 40--Elizabeth 38, John 4, Thomas 2, Mary 1m. Third
Sweeney Catherine 24--Bridget 22. Packer ave Sweeney Bridget 22. 414 Cherokee Sweeney Mary 19, L V hotel opp L V depot
Sweeney Edward 31. 229 Third Sweigert August 33--Elizabeth 39, August J 4. Eighth Sweitzer Tillie 52. 431 Wyandotte
Swenker Isaiah M 42--Julia 37, Mary 1. 412 Broad Swintzheimer Eugene 17. 102 W Fourth Syphers Edgar 25. 506 Cherokee
Tubor George 43--Susanna 45, Michael 14, George 13, Anthony 10. 114 2d Tajort George 35. Pine Talbot John 52--Mary 46, Michael 27, Ellen 25, John 24, James 22, William 5, Kate 15, Peter 10, Mary 7. Mechanic
Talon Gaspard 35--Josephine 25, Mary 1 Tammany Mrs. John 43--James 18, Geo 11, Janes 6. 731 Buttonwood Tarjcsok Walyint 22--Anna 26, John 19, Pauline 17, John 15, Mary 19, Annie 12, Kate. Third
Tatnall James E 36--Edith C 33, Edward C 6, Margery 4. Seneca Taylor Nicholas 39--Ellen 36, Herbert 12, Virginia 10, Grace 8, Mary 6, George 4. 512 Fourth Taylor Thomas 40--Annie 40, Alford 5, Pacy 2, Jonn 5. Third
Taylor Wilson J 22. 320 W Fourth Terrans Stepen 32. Second Thatcher Edwin 26. Fourth
Thatcher William 50, laborer--Sallie 47, Harry 21, Crawford 17, Albert 13, Clarence 10, Carrie 4. Third Thockerton Charles V 20. 512 Cherokee Thomas Joel T 53, carpenter--Elizabeth 52, Mamie 18, Ella 17, Cora 15, Lizzie 10, Ida 7. 510 Pawnee
Thomas Frederick DuPont 23. 501 W Fourth Thomas David P 59--Elizabeth 55, Jennie 31, Emma 19, Hannah 14. 442 Elm Thompson James 32, laborer--Annie 28, Mary 5, Nellie 3, Lucy 6m. 829 Buttonwood
Thompson James 69. 802 Buttonwood Thompson Annie B 58. Cherokee Thoma Mathias 40--Albertina 33, Mary L 6, Harry 4, Frederick 6m. Grand
Tidball John C 65--Mary L 45, Susie D 19, Alfred 18, Nora S 16, Mabel 15, William 15. cor Wyandotte and Fourth Tierney Michael 29, laborer--Mary 28, Kate 2, Patrick 1. 501 Fifth Tierney Margaret 25. 25 Packer ave
Tighe Joseph 28--Amanda 28. Phila Road Tilden Rufus 34. 1 to 6 Wyandotte Timons John 40--Mary A 35, William 6. 312 Fifth
Timworth Orson 25. 442 Elm Tinko Laslo 31. School alley Titus Harry U 27. Broad
Tobin Maurice 50. 729 Buttonwood Tobin Della 17. Wyandotte Todyar John 25--Mary 24, John 6m. School alley
Todak John 19. 313 Third Toilson Howard 31--Sarah J 29, Raymond 9, Gertrude 7, Jessie 4. 125 Third Tome Charles 33--Nabaly 22, Charles 1. School alley
Tomko Elizabeth 21. 225 Third Tomkmin Charles C 24. 504 Pawnee Toner James 67--Catherine 54, Edward 29, John 23, Michael 16, Bridget 9, Bridget 23. 705 Fourth
Toomy Michael 28--Ellen 24, Johanna 4, John 2. 815 Buttonwood Topflr John 63--Madeline 56, Nicholas 20, Harry 12. Cherokee Topfer John 17. Seneca
Torpey Simon 48--Michael 21, Mary 18, Patrick 15, Kate 13, John 10, Annie 6, Stephen 4. Church alley Torpey Lizzie G 17, teacher 505 Third Torpey Paul 30. Pine
Toresky Stephen 25. School alley Torscsky Stephen 35. School alley Tracey Michael 37--Ellen 32, James 9, Peter 4, Thomas 2m. 722 Buttonwood
Tracy Ellen 65. 314 Locust Transue William 22. Laufer Block Transue Clara E 29. 30 Fourth
Transue Jennie 18. 13 1/2 Fourth Transue John L 50, engineer--Catharine 44, Harry 19, Lillie 15, William 14. 325 Fifth Transue Henry 34, laborer--Birdie 10, Ellen 9, Robert 8. Ontario
Transue Rebecca 43--Lizzie 11, Abraham 14. 102 Second Transue Marie H 36--William H 9, Lillie M 6. Walnut Transue Harry 20. 402 Fourth
Trauger Amanda 33--Jennie 27, Victor 13. 353 Broad Trauger Newberry 38--Nellie 35. 519 Cherokee Trapp Harrison 36, teamster--Mariah 36. 262 New
Trapp Jacob 55--Mary 52. 457 Vine Traver John 65. 826 Buttonwood Travdos John 30. School alley
Trescar Paul 30. Second Trebely Daniel 37--Ellen 34, Harry E 13, Charles D 11, Mary M 6. 514 Broad Treisy William 30--Bridget 30, Jeremiah 7, James 5, John 3. Fifth
Treler Ursula 45--Hattie M 15. Ontario Trimble Hugh 45, student--Mary Ann 60, John 32, Robert 22, George 19, Kate 14, James 9. 603 Third Trimble Philip A 27, boilermaker--Julia 26, Philip 6, Mary 3, Kate 2. 429 Elm
Trimble William 24--Rose 23, Hugh 2m. 426 Fourth Trimble Lewis 50--Magdeline 64, John 24, Eva 24, Emil 21. 109 Third Trien Thomas 21. 109 Third
Trion Michael 22. 327 Wyandotte Trinko George 45. Pine Trimmer John 24. School alley
Tribolet John F 60--Catharine A 59, Mary Ann C 21. Fourth Trick Henry 27--Mary Ann 24, Bertha 3, Estella 1. 509 Third Troubler Gideon 34--Lavina 36, Ellen J 4, Rose M 2. Third
Trone Estella J 18, teacher. 301 W Fourth Trone Oliver O 42, local freight--Sarah 37, Valeria 15. 301 W Fourth Troxell Elizabeth 74. 103 Fourth
Troxell Aaron 51, laborer--Libby 54, Milton 13, Harrison 19. Mechanic Troxell Martha 22--Gerty 3. Third Trowsky Grado 24--Annie 21. Buttonwood
Trumbore Levi 26--Ella 22, Emily 2m. Walnut Trumbore Wellington 24--Ella 23, Blanche 3, Helen E 6m. 18 W 3d Trumbore Henry O 53, carpenter--Ellamanda 51, Annie S 16, Kate M 14, William H 11, Harry L 23. 446 Walnut
Trump Thomas A 24, teamster--Annie 26, Tillman 2, Hannah 4m. 112 Second Tull Stephen 30. 313 Third Turner Charles 26. Sheet's alley
Turner Charles P 20. 529 Broad Ueberroth David 51, laborer--Cornelia 46, Alfred F 21, Harry J 19, Charles E 17, Annie V 15, Herman D 11, Edwin S 9, James G C 6. Alaska Ueberroth George 26--Hulda 24, Raymond 6, Arthur G 3. Ontario
Ueberroth Jennie C 2. Broad Ueberroth Mary A 65--Morris 40, Albert 16. 222 Fifth Ufbon Mathias 27. School alley
Ulman Edgar J 26--Frances A 55, Ida A 32, Ella F 21. 211 Northampton Ulrich Nicholas 54, moulder--Helen 52, Helen F 17, Lilly A 14. 452 New Ulrich Kate H 20, Teacher, Box 611. 452 New
Ulrich Frederick 31--Emma C 27. 529 Broad Umbak John 31. School alley Unger James H 48--Sarah A 54, Morris F 20, William H 22. 413 Wyandotte
Unger Emma I 18, Teacher, Box 235. 413 Wyandotte Unangst George W 50--Lavine 44, Geo W 10. Third Unangst Adam R 54--Lydia 50. Ontario
Unangst Frank 20. Seminole Uncle Amanda 28. Wood Unknown Joseph 30. Alaska
Urassi John 33--Lizzie 35. 629 Buttonwood Urban Henrietta 19--Lattimore 21. Mechanic Urffer Charles M 38--Kate A 36, Samuel 13, Graham court
Urison John 35--Barbara 28, Anna 5, John 3, Andrew 23. School alley Usina Michael--Anthony 28. 3 1/2 Fourth Uttara Michael 54--Kate 54, Mary 30, Lewis 17, Michael 15. School alley
Van Billiard William H 27, laborer--Nettie 23, Charles M 1. 118 Third Van Billiard Amanda 30. 620 Pawnee Van Billiard Edward 31. 13 1/2 Fourth
VanClave John 18. 470 Vine Vance Isaiah 34. Wood Van Dyke Walter H 48, machinist--Mary 45, Edwin S 23, Clinton H 22. 424 W Fourth
Van Dyke Ella 16. 424 W Fourth Vangorden James 60--Anna 40. 446 Elm Van Horn Mary 69. Packer ave
Van Mar Jacob 23. 463 Vine Van Rouch Edgar 40. 217 Birch Van Runk George 33--Mary 26, Edwin 4, Charles 3. 451 Walnut
Vansickle Herbert 25. Phila road Vaughn Mary E 48--Dasie 18, Cora 16. 322 Third Venetta Ellen 28--Sadie E 17. Poplar
Vintko Paul 34--Mary 23. School alley Vogle Staneloos 50--Elizabeth 38, Oscar 17, Frido 11, George 28. Bither alley Voght Dora 47. Mechanic
Van Steuben Robert O 28--Charlotte 27. Cherokee Vooz Francis 35, laborer--Johanna 35, Marion 4, Louis 3, Bertha 6m. 318 Fourth Vooz Louis P 24, saloon--Lizzie L 26, Philip E 8m. 701 Third
Vooz August 63--Amil 51, Harry P 22. 419 Elm Vooz Joseph 31. 220 Second Vought John 50--Salinda 36. Hess alley
Vurnan Joseph 32. Fourth Waan Hugo 22. Third Wacsy John 30--Mary 18. Second
Wadreck George 36. Second Wagner Victor 26, carpenter--Tillie 25, Charles 6, Quintus 4, Theodore 19, Joseph 20. 424 Brodhead Wagner Solomon S 47--Sarah E 43. 29 W Fourth
Wagner Harvey 23--Tillie 25, Robert R 2, Chrles F 9m. 435 New Wagner James 45--Antionette 54, Clara 23, Albert 25 Wagner Frank 44, contractor--Lizzie 44, Addie 16, Rosco 7. 15 Fourth
Wagner Falteen 38--Frank 21, Louisa 20. Chestnut Wagner Annie 22. 429 Wyandotte Wagner William 11--Charles F 19. Chestnut
Wagner John H 27, carpenter--Amanda 23. 417 Wyandotte Wagner Lizzie 13. Third Wagner John E 50. Fourth
Wagner Rosa 5. Mechanic Wah Hob 25. 320 New Wahl Catharine 45--Henry 20, Maggie 15, Lizzie 12, Conrad 10, Mary M 6. Alaska
Wain John 35. 431 Vine Walter Charles 42, laborer--Emily 39, Paul A !6, Emily 8, Elsie 4, Lottie 2. 446 Birch Walters John C 45--Mary A 42, John H 2. 421 Birch
Walters Walter A 68--Rebecca 66, Amanda R 38, Mary A 34. Ontario Walters Barnet F 32--Mamie J 27. 422 New Walters David S 55, prop'r Mansion House. 202 New
Walters George 36. Philadelphia road Walters James 27. 13 1/2 Fourth Walker Isabella 49--Ellen 21, Charles H 15, Hugh 13, Dora J 10. Grand
Walker Sallie E 18--Elsie S 2, James A 1. 417 New Walker Peter P 30, laborer--Carrie 30, Harry S 7, William P 5, Addie V 3. 467 Vine Walker John 40. Pine
Walker Kate 30. 107 Fourth Walker Clarence 23. 503 W Fourth Walker Lester 22. 470 Vine
Walp William 66--Elizabeth 53, Cornelius 26, teamster, Elenora 25, Edwin 8, Charles 3, William 5m. Walnut Walsh Richard 28, mason--Annie 25, James 4, Daniel 2, William 7m. 215 Locust Walyka Andrew 30--Annie 21. Fourth
Walson David W 30. Phila road Walk Lillie 19. 410 Seneca Wambold Edward 50. Third
Wambold Tilghman 49. Fourth Wamshue Garfield 4. Wyandotte Wankey Julian 35--Pauline 28, Emile 6, Paul 4, Frederick 2, Albert 1m. 5th
Wankey August 48--Matilda 46, Henry 17, Charles 14, Emile 12, Walter 8, Ida 7. Walnut Wane Annie M 60--France 20, Caroline 18, Agnes 16, John 11. 128 Second Wannamaker Charles 23. 526 Cherokee
Ward Thomas 45, laborer--Mary 38, Mary A 18, Ella 17, Sarah 16, Peter 14, William 11, Thomas 8, Francis 5, Alice 3. 228 Fifth Ward Bridget 18. 504 Pawnee Ward Willis 18. 449 Walnut
Ward John 30, laborer--Margaret 30, John 4, James 3, William 1. Fifth Ward George 30. Second Warman Frederick 18. Packer ave
Wargoesko John 19. 313 Third Warsley Alex 45--Tillie M 31, Elmer 10, Sweden 9, Edith 5, Simon 2. 18 W Fourth Warsley Charles A 38--Sallie 26, Ada 3. 16 W Fourth
Warren Elivra 40--Hartey H 18, Martha N 14, H Ines 4. Seneca Warriner Samuel 21. 433 Cherokee Wastai John 24. Second
Washburn George L 30--Emma C 27, Harry 9, William 7, Herbert 2. 4th Washburn John 9--Joseph 9. Phila rd Washburn Alfred J 37--Amelia 35, Annie 1. 618 Pawnee
Wasser Elam 35--Rachael 35, Joseph A 5, Robert L 2, Thomas S 10. Walnut Wasser Thomas 21. 419 W Fourth Wassai John 26. School alley
Wasseso Mike 21. 526 Third Watisi Mike 31. School alley Watsel Stephen 24. Second
Watski John 19--Joseph 17, Andro 22. Second Watters Dennis 35--Ellen 27, Michael 9, John 5, William 2. 320 Mechanic Watters James 41--Emma 39, Mattie G 19, John W 15, Mary B 11. 443 New
Watts Harry 45--Sarah 48. 405 Fifth Weaver Wilson 43--Susanna 43, Flora R 12, Katie M 10, Elsie B, Harry 6, George 3, Lizie 6 mos. Mechanic Weaver Peter T 53--Emeline 49, Ellen S 13. Mechanic
Weaver Peter F 33, laborer--Maria M 30, Emma T, Harry U 9, George T 6, Angeline 4, Elmer E 2. Alaska Weaver Joseph 60--Susanna 52. Third Weaver John 29--Ella A 32, Gertrude 2, Julian A. 14 Third
Weaver Francis 49--Clara 44, Harry 19, Robert 17, Rollin 3. 613 Pawnee Weaver Ernst B 35--Caroline 31, William G 8, Israel E 4. Walnut Weaver John 59--Rebecca 59, Isaiah 33, Mary 23. 820 Buttonwood
Weaver Levi C 58--Eliza 54. 410 Broad Weaver Thomas 59. 10 W Second Weaver Julia 61. 524 Wyandotte
Weaver Kate 63. 429 Fifth Weaver Herbert 7. 618 Pawnee Weaver Mary 40. L V R R depot
Weaver Howard 11. 412 Broad Weaver Sadie 28. Ontario Weaver George 18. Walnut
Weber Henry 20. 325 Broad Webb Richard 42--Adaline 33, George W. 445 Walnut Meck Joseph 17. School alley
Weckerly Josephine 19. 442 Wyandotte Wegner John H 45--Albertina 44, Herman 10, Paul 9, Edwin 7. School alley Wehingen Anthony 33--Bridget 33, Mary 8, Francis 6, Joseph 4, Charles 2. 409 Locust
Weidner Caroline 39--George 20. Third Weidner Jefferson 30--Ada P 23, Ella M 5, William A 2. Itaska Weidner John 16--Elizabeth 13, William 9, Sadie 6, Katie 4. Third
Weirbach Aaron 38 Weisenberger Herman 43, grocer--Sallie 38, Henry 18, David 16, Theodore 14, Annie 8, Andrew 5, Millie 3, Rose 1, Mary 30. 232 Third Weiss Christian 63, laborer--Louisa 53, Mary L 30, Harry 10, Edward 8. Chestnut
Weiss Nevin 28--Louisa 25, Mabel 6. 443 Cherokee Weiss Clinton 29--Laura 29. 307 W 4th Weiss John 71--Lydia 52. 13 1/2/ Fourth
Weiss Louis 33. Chestnut Weiss Annie 18. 502 Wyandotte Weiss Judith 70. 418 Walnut
Weiser William 22--Ida 24, Annie 4, Robert 10m. Fifth Weitzelbaum Lewis 24. 10 W Second Weinberger Sylvester 30. 2 Second
Weinland Marietta 30. 23 Church alley Weiner Tobias 19. Mechanic Weitzel Harry 19. 2 W fourth
Welch Robert 53--Mary A 50, Victor 21, Alice 10. Phila road Welch Walter 27--Annie 20, Edith E 3, Lotta E 1. Phila road Welch Charles W 32--Gertrude 33, Eugenia 12, Gertrude 8, Charlotta 7, Lillian A 5. Ontario
Welsh Anna 37--John 16, Philip 14, Nellie 9, Kate 6, William 4, Mary 1, Patrick 45. 314 Spruce Welsh Benjamin F 66, carpenter. 534 Broad Welsh Thomas 24. 702 Third
Welsh Victor 20. Lehigh Welsh Nellie 11. 318 Third Weller Isaiah 45--Mary 39, Daniel 19, Jennie 3. Dakota
Wendling Martin D 40--Sarah C 38, Ervin V 18. 209 Northampton ave Wertz Francis W 30--Lucinda 30, Mary A 9, George H 7, Robert W 5. Phila road Wertz Londeline 51. Ontario
Wertz Ernestina 54--Mary E 18. Ontario Werkheiser Wan 29, butcher--Isabella 24, Lewis W 4, Erwin H 1. Ontario Werkheiser William 30, machinist--Nellie 28, Carrie 9, Kate 6. 408 Pawnee
Wermuth Leana 61. 429 Birch West William F 29--Katie 24. Cherokee West Bessie 19. 8 W Third
West Frank S 19. 537 Broad Westcort Harry 17. 420 Broad Wesley John 31, flagman--Anna C 22, Mechanic
Wescoe Frank 45--Morris 21, telegraph operator 21, John 20, George 19, Chas 17, Lloyd 9, Frank 5, Ira 4, Jennie 12, Minnie 10, Emma 7. 503 Pawnee Wetterson George 25--Annie 22, Charles 1. Mechanic Wetherly William J 19. 467 Vine
Weth Henry 21. 449 Vine Whas Catherine 35. Spruce Whalen Patrick 45, laborer--Mary 40, Agnes 14, Michael 10, Maggie 7. 711 Fourth
Wheeler Cornelius 35. 534 Broad Wheeler George 22. Ontario White Georgie 37. W Third
Whitman David 21. 460 Vine Whittiy Annie 55. 413 Locust Whydemeyer Sadie 16. Front and Lehigh
Wiast Joseph 23. Second Wiber Emma 35. 303 Third Wiener Charles 38--Emma 40. Alaska
Wiess Emma 38--Cora 18. School alley Welt Josiah 47, contractor--Amanda 45, Delia S 19, Mamie 16, Katie 11. Walnut Wilt Franklin R 40--Mary 41, Charles H 13, F J 5. 15 Packer
Wilt Owen R 49, Supt Public Schools-- Amy 44. 442 Vine Will Susanna 53. 431 Vine Wilson Annie V 30. 1 to 6 Wyandotte
Wilkins Harry B 18. 442 Cherokee Wilazy Michael 38. Third Wilkinson Henry D 18. 440 Seneca
Wilbur Elisha P 59, President L V R R-- Estella M 48, Isabella 30, Elisha P Jr 20, Raymond 17, Harry P 14, Eldridge 10, Kenneth 7. Cor Wyandotte and Lehigh Wilbur Warren A 31, vice president Wilbur Trust Co--Sallie P 30, Robert E 9, Stella 1. W third Wilhelm Eugene F 41. W Fourth
Wilhelm William 30. 313 Third Willis Kate 14. 209 Locust Willis Thomas E 49, milk agent--Ellen C 35. 424 Walnut
Williams Hugh 41, laborer--Margaret 44, Mary E 20, Jane 18, Martha 16, Josephine 13, John C 9, David 7, Thomas 5, Agnes 3, Owen 1. Rennig alley Williams John 19. 460 Vine Williams Joseph A 24. 314 Third
Willingtree Mary 16. W Fourth Willmet Harrison 44--Louisa 31, Edward 4, John R 3, Lillie M 2, Albert S 8m, Jennie M 16, Michael T 18. Chestnut Wink Martin 36--Victoria 36. 214 Locust
Windle Theresa 70. 122 Birch Wiach Albert 23. Second Wintar Sturam 54--Annie 42. Second
Winsa Christo--Budna 23. School alley Winsel Frantz 31. School alley Winfree Preyton B 28. 123 Fourth
Wirebach R 35--Amanda 32, Lizzie 10, Gerty 8, Hattie 6, Thomas 4, Jennie 2, Jacob 36. Walnut Wirebach Elizabeth 37--Nathan E 14, Harry G 12. 220 W Third Wirebach Winnie 10. 220 W Third
Wirebach Walter M 24. 420 Birch Wirsick Ella 18. Birch Wirbo Michael 26. Pine
Wisofsky Joseph 32. School alley Wist George 25. Walnut Witkorn John 25. School alley
Witmeyer John 41. Fourth Wizer Joseph 33. Fourth Wohlbach Erwin R 30--Alice J 28, James F 8, Clara E 1. 453 Elm
Wohlback Titus 39, laborer--Diana 33, Arthur O 6. Phila road Wokk Stephen 30. 504 third Wolf John 26--Tillie 26, Harris 2. 333 Elm
Wolf W Wolf 43--Sarah 43, Lena 21, Minnie 19, Bertie 14, Lizzie 13, Gertie 9, Joseph 7, Harry 17. Phila road Wolf Samuel F 30--Ida E 23, Walter G 5, Russel P 4, Albert L 2, Hannah 7m. Phila road Wolf Maylon 19. Ontario
Wolf Albert 23. 722 Third Wolf William 33--Maggie 30. 521 Pawnee Woll Wortek 50. 526 Third
Wolle John 27--Jane 20, Jeremiah 4. Meade Wood William 29, machinist--Josephine 28, William F 7, George 5, Victoria 65. Cherokee Woodhall John S 29--Emma 22. Walnut
Woodring Richard T 36, delivery man--Mary 35, Harry W 17, George E 14, Gertie M 8, Albert R Woodring 5, Theo A 2. 439 New Wood Charles 20. 454 Vine Woodring Steward 33--Agnes 29. 115 Third
Worbloski Kotzman 37--Francis 25, Mary 9, Annie 7, Rose 5, Dean 2, Josephine 3m. 532 Third Worsick John 45--Caroline 41, Bertha 12, Julus 10, William 3. Wood Worsley Albert S 26--Lillie H 21, Mabel G 3, Charles 1. Phila road
Worinda Rudolph 21. Second Worsley Alexander, merchant. 18 W Fourth Worsley Charles A, merchant. 16 W Fourth
Wojtko George 33--Mary 27, Michael 2. School alley Wojtko Andrew 27--Mary 22, Mary 1. School alley Wojtko John 18. 323 Third
Wright Michael 22--John 18. 418 Third Wright Herbert M 26--Lilia A 58. 320 W Fourth Wright William 71--Eliza 69. 7 Second
Wright Michael 41--Jullie O 50. 15 Second Wright Alfred 11. Third Wrigwaski John 30. Buttonwood
Wunderherst Elias T 21. 442 Cherokee Wurwak George 60. School alley Wurekko George 26. School alley
Wyker Reuben S 42--Mahala 36, Lizzie 11, Mary 7. Pawnee Wynkopf Frank 40--Mary 40, Floyd 12, Lottie 10, Walter 4, Baby 1. 321 W Fourth Wynne Bridget 75--Edward 48, Mary 46, Bridget 51, Bridget F 20. 110 Mechanic
Yaksa Stephen 33. Fourth Yamws Urban 22. Pine Yanik John 24. School alley
Yarkle Sarah 21. W Fourth Yeisley John O 27--Amelia 23, Annie 5, Edwin 3. 459 Vine Yendricka Charles 33--Elizabeth 31, Dora 8, Cissy 6, Mary 4, John 1. 216 Mechanic
Yerkes Johnson 45--Mary J 41, William W 22, Sarah I 18, Viola V 11, Jemmima 9, George B 5, Sarah 82. New Yocum Isaac 47--Carloine 44, Annie E 20, William 18, Harvey 14, Herbert C 13, Arthur I 8. 19 Church alley Yocum William 30--Emma 25. 621 Pawnee
Yocum Minnie S 2. Church alley Yohn Michael 20. 468 Vine Yomko Stephen 25. School alley
Yonowisky Michael 24. Third Yosko Joseph 22--Annie 22. School alley Yost Harry W 37, carpenter--Laura M 27, Esther M 7, Mabel Q 6, Merritt L 2. 325 W Fourth
Yost John J 55, teamster--Mary Ann 51, Robert I 19, Carrie A 15. 103 Fourth Yost Samuel R 51--Sarah A 59, Philip W A 23. Pawnee Yost Daniel 68--Elizabeth 71. Grahamis court
Young Thomas L 43, clerk--Sarah 37, William G 16, Alice H 13, Edwin H 12, Robert C 5, Harry E 2. 335 Broad Young Quering 60--Esteina 51, William 22, Emily 20, Frederick 16. Fifth Young Caroline 40--Clinton 20, Martha S 14. Ontario
Young James 64, laborer--Amanda 58, Allen 28. 464 Walnut Young Emma 18. 429 Wyandotte Young Clara 5. Fifth
Young Robert 35, cor Cherokee and Third Younkin Albert E 22. 2 Fourth Yukart Charles 24--John 21. 617 Buttonwood
Yusko John 20--Andro 40. Second Yuseft John 33. Second Zacharias Ella V 21--Albert 5m. Packer ave
Zaretsko John 33--Mary 25, Michael 3, Mary 3m. Second Zbovaski John 19. Second Zbyovszky George 29--Barbara 27, John 7, Joseph 4, Michael 2. 225 Third
Zbyovsyky John 27. 225 Third Zearfoss Daniel 50. Philadelphia rd Zebad Andro 30. 504 Third
Zeiner John 67, shoemaker--Kate 67. Philadelphia rd Zeiner Lilly 17. 511 Cherokee Zeiner Jacob 22--Osmer J 16. Ontario
Zellner George M 28, laborer--Anna M 26, Emma J 5, Archie R 2, Blanche M 1. Broad Zellana Andro 33. Second Zemkhyr Joseph 28. Buttonwood
Zerwick William 36--Annie 31, Nellie 3, Lulla 3. 420 Wyandotte Zezelyazsik John 30--Mary 22, Mary 4, Annie 1. Second Ziegenfuss William 50, carpenter--Lizzie 48, Robert 17, Cora 10, Charles 2. 527 Pawnee
Ziegenfuss Jennie 19, teacher. 527 Pawnee Ziegenfuss Catherine 50--Clara 21, Ida H 19, Birdie 6. 119 Mechanic Ziegenfuss Henry 53, carpenter--Elmina 43, Minerva 20. 514 Broad
Ziegenfuss Henry J 27--Alice T 24. Mechanic Ziegenfuss John H 32, laborer--Eliza A 30, William E 7, Sarah 2. Third Ziegenfuss Hannah 85. Phila road
Ziegenfuss Edwin H 14. 331 Broad Ziegenfuss Francis 43--Hulda 33, Otto 8, Hugo 7, Harry 3. 315 Third Ziengler James 43, laborer--Eliza 38, Virginia 17, Forest 20. 420 Walnut
Zimmerman Rudolph 20. W Fourth Zoball Joseph 31--Marion 39, William 17. Chestnut Zodock John 40. School alley
Zodyikal John 27. Second Zoha Stephen 24. School alley Zosobak John 32--Hannah 27, Mary 6. School alley
Zuaglar John 28. Second Zunak Johan 24. 504 Third Zwigle Christian 13--John 9, William 8, Harry 4. Phila road

Home         Communities         Links        South Bethlehem